Zamknij

Koronawirus. Niemieccy lekarze pozują nago. Brakuje im środków ochronnych

28.04.2020 15:59
Akcja niemieckich lekarzy
8 Zobacz galerię
fot. https://www.blankebedenken.org/

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po całym świecie. Niedobór sprzętu ochronnego odczuwalny jest w większości krajów objętych pandemią. Aby zwrócić uwagę na ten problem — lekarze z Niemiec udostępnili w sieci swoje nagie zdjęcia.

Grupa lekarzy rodzinnych z Niemiec umieściła w sieci swoje nagie fotografie. W ten sposób medycy chcą zwrócić uwagę na pewien problem. Chodzi o niedobór sprzętu ochronnego, który jest niezbędny do walki z koronawirusem. Lekarze utworzyli swoją stronę internetową i zachęcają kolegów po fachu do dołączenia do protestu.

Zobacz także

Akcja lekarzy z Niemiec nazywa się "Blanke Bedenken" (z niem. "nagie obawy"). Medycy na stronie internetowej opublikowali swoje nagie zdjęcia. Lekarze zasłaniają tylko intymne miejsce. Tak chcą zwrócić uwagę na problem braku odzieży ochronnej, środków dezynfekujących, a także maseczek ochronnych.

Zobacz także

"Nagość ma symbolizować, że bez tej ochrony jesteśmy bezbronni" – powiedział w rozmowie z „Aerztezeitung” lekarz Ruben Bernau, który bierze udział w akcji. Na jednej z opublikowanych fotografii, lekarka trzyma kartkę z napisem: „Nauczyłam się zszywać rany. Dlaczego mam teraz umieć szyć maseczki?” Grupa lekarzy z Niemiec inspirowała się kampanią francuskiego lekarza Alaina Colombie. Jako pierwszy opublikował on swoje nagie zdjęcie, aby zwrócić uwagę na poważny problem braku sprzętu ochronnego. Nagi medyk miał na ramieniu opaskę z napisem "mięso armatnie".

Zobacz także

Niemieccy medycy apelują także o to, aby władze umożliwiły lekarzom domowym podejmowanie decyzji o wypisaniu zwolnień lekarskich przez telefon. Według nich wielu pacjentów można zdiagnozować dzięki rozmowie telefonicznej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażeń SARS-CoV-2 wśród osób przychodzących do gabinetów lekarskich. Przepis niemieckich władz, który ze względu na COVID-19 pozwala lekarzom decydować o zwolnieniach lekarskich po konsultacji telefonicznej, obowiązuje do 4 maja.

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

Koronawirus - najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: raport, objawy, epidemia, zalecenia 

Koronawirus w Polsce - mapa zachorowań z podziałem na województwa

Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Koronawirus - infolinia NFZ

RadioZET.pl/PAP