Zamknij

Projekt budżetu na 2021 przewiduje lockdown? Rzecznik rządu zabrał głos

29.09.2020 11:11
Piotr Müller
fot. East News/Piotr Molecki

Koronawirus w Polsce. Czy będzie kolejny lockdown? Piotr Müller zabrał głos w tej sprawie. Polityk przekazał, że rząd nie przewiduje takiego kroku. 

Piotr Müller, rzecznik rządu został zapytany we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, czy projekt budżetu na 2021 rok przewiduje kolejny lockdown związany z pandemią koronawirusa. Jak się okazuje, projekt nie uwzględnia takiego scenariusza.

Kolejny lockdown? Projektu budżetu na 2021 nie przewiduje

W poniedziałek rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok. Zaplanowano w nim m.in. dochody w wysokości 404,4 mld zł i 487,7 mld zł. wydatków. Oznacza to, że deficyt może sięgać 82,3 mld zł. Natomiast w nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej rząd założył, że w tym roku spadek polskiego PKB wyniesie 4,6%. Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia został zapytany o to, czy projekt uwzględnia taki scenariusz, jak kolejny lockdown.

Przede wszystkim budżet ma ostrożne założenia makroekonomiczne, więc nie jest tak, że jest jakiś przesadnie optymistyczny, stąd też ten deficyt, który wskazaliśmy. Z drugiej strony faktycznie jest tak, że mogą istnieć potrzeby, jeżeli chodzi o dodatkowe środki finansowe na rzecz przedsiębiorstw, chociaż lockdownu w takiej formie, w jakiej widzieliśmy, my nie przewidujemy wprowadzenia takiej formuły ograniczenia działalności gospodarczej

Piotr Müller

Rzecznika zapytano także o to, czy jest jakaś rezerwa, jeśli jednak najgorszy scenariusz trzeba będzie wdrożyć. Müller odpowiedział wtedy, że w każdej chwili można znowelizować budżet. "Podobnie, jak to miało miejsce w tym roku, ale nie chcielibyśmy tego robić" - podkreślił polityk.

Zobacz także

Müller dodał, że "te założenia są ostrożne, czyli zakładają pewien bufor, który można wykorzystać". "Ale z drugiej strony pamiętajmy o tym, że jesteśmy na etapie wreszcie po wielu, wielu miesiącach finalizacji też ustaleń budżetowych na poziomie Unii Europejskiej i chcielibyśmy, żeby po tych wielu miesiącach faktycznie te środki z UE popłynęły. Zresztą czeka na nie cała Europa" - zaznaczył rzecznik.

Koronawirus w Polsce: raport

We wtorek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce 29 września odnotowano 1326 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przez Covid-19 zmarło 36 osób. Kolejne rekordy odnotowywane są także w krajach europejskich. Władze niektórych państw przywracają obostrzenia oraz restrykcje.

Zobacz także

W czwartek, 24 września w sprawie ewentualnego lockdownu wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki. Przekazał on, że w trakcie rozmów w gronie premierów grupy Wyszehradzkiej podkreślono chęć uniknięcia kolejnego lockdownu.

RadioZET.pl/Program Trzeci Polskiego Radia/PAP