Zamknij

Szef WHO ostrzega: pandemia koronawirusa przyspiesza

22.06.2020 19:12
Koronawirus
fot. Shutterstock

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że pandemia koronawirusa na świecie cały czas przyspiesza. Dodał on, że pierwszy milion zakażeń SARS-CoV-2 został odnotowany po ponad trzech miesiącach, a ostatni po upływie tylko ośmiu dniu.

Szef WHO przemawiał w poniedziałek w trakcie wirtualnej konferencji World Government Summit — jest to wydarzenia organizowanego przez władze Dubaju, które gromadzi światowych przywódców dyskutujących o "uniwersalnych wyzwaniach stojących przed ludzkością".

Szef WHO: pandemia wciąż przyspiesza

Szef WHO przestrzegał przez upolitycznianiem pandemii, co agencja AP łączy z wymierzoną w WHO i Chiny krytyką ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa.

Największym zagrożeniem nie jest wirus sam w sobie, ale brak globalnej solidarności i przywództwa. Nie możemy pokonać pandemii w podzielonym świecie

- powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus

Zobacz także

"Wiemy, że pandemia to coś więcej niż kryzys epidemiczny, to także kryzys ekonomiczny, społeczny, a w wielu państwach i polityczny. Jej skutki będą odczuwalne przez dekady" - mówił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Koronawirus na świecie — raport

Jak przypomina AFP, władze wielu państw łagodzą wprowadzone wcześniej w związku z pandemią restrykcje, aby ożywić dotknięte przez kryzys gospodarki. W zeszłym szef WHO określił takie zachowanie jako "niebezpieczne". Dodał on, że wirus nadal szybko się rozprzestrzenia i pozostaje śmiertelnie groźny.

Zobacz także

Według obliczeń AFP na Covid-19 na całym świecie do niedzieli zmarło ponad 465 tys. ludzi. Najbardziej dotkniętym przez tę chorobę krajem pozostają USA, gdzie epidemia pochłonęła prawie 120 tys. istnień ludzkich, następnie jest Brazylia — ponad 50,5 tys. zmarłych, Wielka Brytania — ponad 42,5 tys., Włochy — ponad 34,5 tys. i Francja — ponad 29,5 tys. Obecnie epicentrum pandemii znajduje się w krajach Ameryki Łacińskiej: w Brazylii potwierdzono już ponad milion zakażeń, w Meksyku zmarło ponad 20 tys. chorych, w Peru ponad 8 tys., a w Argentynie ponad tysiąc.

Zobacz także

Do tej poru na całym świecie wykryto ponad 8,8 mln zakażeń koronawirusem — informuje WHO w poniedziałek.

RadioZET.pl/PAP