Zamknij

Testy antygenowe przechodzą walidację. „Wiążemy z nimi duże nadzieje”

21.04.2020 13:17
Testy antygenowe przechodzą walidację
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Z szybkimi testami antygenowymi na obecność koronawirusa wiązane są duże nadzieje. Obecnie przechodzą walidację, sprawdzana jest ich wiarygodność - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska już ponad tydzień temu zapowiadał, że "w najbliższych dniach będzie możliwe badanie na obecność koronawirusa 20 tys. próbek na dobę". W ciągu ostatniej doby nie zrobiono jednak nawet 10 tys. testów. 

Kraska pytany briefingu prasowym, kiedy w końcu będzie będziemy przeprowadzać więcej testów przekonywał, że Polska już jest na to gotowa, ale faktycznie "wykonujemy zdecydowanie za mało (testów - red.)".

Nowe laboratoria codziennie dołączają do tych, które mogą wykonywać testy. Chcemy, aby testów było jak najwięcej, w tej chwili jest możliwość, aby było to 20 tys. 

- mówił wiceminister, dodając, że liczba wykonywanych testów jest zależna od logistyki. - Chcemy usprawnić przepływ pobranych próbek do tych laboratoriów, które mają duże moce przerobowe - zapowiedział. - Jestem przekonany, że z dnia na dzień ilość wykonywanych testów będzie większa - zapewnił.

Zobacz także

Szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa

Kraska przyznał, że z tzw. szybkimi testami antygenowymi wiązane są duże nadzieje. Testy przechodzą teraz walidację i sprawdzana jest ich wiarygodność.

Pierwsze dane, które otrzymujemy z Państwowego Zakładu Higieny są bardzo optymistyczne. Dzisiaj czekamy na wyniki i ewentualną opinię dwóch warszawskich szpitali - zakaźnego i jednoimiennego, tam te testy trafiły

- powiedział. Jeszcze we wtorek testy mają trafić na oddział ratunkowy warszawskiego szpitala przy ul. Banacha.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP