Zamknij

WHO tonuje nastroje ws. wyczekiwanej szczepionki. „Może jej nigdy nie być”

03.08.2020 17:09
Szczepionka na koronawirusa
fot. ULMER via www.imago-images.de/Imago Stock and People/East News

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa państwa na całym świecie do stosowania się do zasad sanitarnych i niespieszenie się z luzowaniem obostrzeń. Szef organizacji uczula, że „powstanie skutecznej szczepionki nie jest pewne i może jej nigdy nie być”.

Szczepionka na Covid-19 jest dziś jednym z czołowych wyzwań naukowców na całym świecie. Skuteczny szczep, ale i lekarstwa pozwolą ludzkości pełniej kontrolować epidemię koronawirusa. 

W oczekiwaniu na skuteczne remedium, WHO przestrzega przed codziennym zagrożeniem epidemią i apeluje: stosujmy się do obostrzeń. Dyrektor organizacji, Tedros Adhanom, przestrzegał dziś państwa, które poluzowały swoje obostrzenia.

WHO przestrzega: Testy z powodzeniem, ale szczepionki może nigdy nie być

Zobacz także

Nie ma w tej chwili żadnej „srebrnej kuli” na koronawirusa i może jej nigdy nie być

 - powiedział na konferencji w Genewie szef WHO.

W sprawie prac nad szczepionką dodał, że jest ona w trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych. Mimo, że jest już kilka potencjalnych szczepionek, a ich wyniki eksperymentalne są obiecujące, nie ma gwarancji, że wszystkie te wysiłki nie pójdą na marne. Tymczasem Komisja Europejska już na tym etapie porozumiała się z jedną z firm pracujących nad szczepem na zakup 300 mln dawek.

Dlatego nadal musimy robić wszystko naraz: utrzymywać fizyczny dystans, cały czas myć ręce, nosić maseczki i być czujnym

- ocenił Etiopczyk, szef WHO.

Zobacz także

Organizacja jest zaniepokojona rozwojem epidemii w Indiach, Brazylii czy USA. Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan najbardziej ubolewa nad "rozlaniem się" epidemii na biednych obszarach wiejskich Indii. Z kolei Maria van Kerkhove, dyrektor techniczny WHO, stwierdziła, że odwrócenie sytuacji, nawet tak złej jak w USA, jest możliwe.

Widzieliśmy to w innych krajach, którym udało się skontrolować transmisję wirusa. Aby to zrobić potrzebne jest jednak całościowe podejście i ścisłe trzymanie się zasad, dlatego apeluję do przyjaciół w USA, aby robili wszystko co w ich mocy, by tak się stało

- stwierdziła ekspertka.

RadioZET.pl/PAP/WHO