Zamknij

Wirusolog: jeśli ruszymy masowo na groby, za rok będzie ich więcej

09.10.2020 09:14

Jeśli wszyscy masowo ruszymy na groby, to jest raj dla wirusa. (…) Jeśli będziemy zachowywać się tak, jak do tej pory, to tych grobów do odwiedzania w przyszłym roku z powodu koronawirusa będzie więcej - ostrzegał w rozmowie z Polsat News prof. Tomasz Wąsik, wirusolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Skrytykował także - jego zdaniem - "zbyt lekkie" obostrzenia w strefie żółtej.

Cmentarz Koronawirus
fot. Piotr Molecki/East News (zdjęcie poglądowe)

Koronawirus w Polsce wciąż nie jest w odwrocie - mimo zapewnień polityków PiS sprzed paru miesięcy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło rekordowe od początku epidemii w Polsce 4280 przypadków zakażenia. Poinformowano także o śmierci 76 osób, co także stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku marca. 

Zobacz także

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty włącznie cała Polska znajdzie się w tzw. żółtej strefie. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, nie tylko w sklepach i środkach transportu zbiorowego, lecz także na wolnym powietrzu. Ogłoszono również listę powiatów podlegających pod zasady strefy czerwonej.

Wirusolog: nie idźmy na groby, to raj dla wirusa

Sytuację skomentował m.in. wirusolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Wąsik. W jego opinii, obostrzenia obowiązujące w strefach żółtych są za lekkie - miał tu na myśli przede wszystkim zbyt wysoki limit osób mogących uczestniczyć w uroczystościach zbiorowych - oraz wprowadzane ze zbyt dużym opóźnieniem.

Zobacz także

- 75 osób uczestniczących w imprezie okolicznościowej to za dużo. (…) Lepiej przełożyć wesele, posłuchać mszy świętej w radiu czy obejrzeć w telewizji. Tam też ten dystans jest niezachowywany, nie wszyscy noszą maseczki - stwierdził naukowiec w rozmowie z Polsat News. Odniósł się również do uroczystości Wszystkich Świętych, które przypadają 1 listopada, na którą to okoliczność ludzie masowo odwiedzają cmentarze. 

loader

- Jeśli wszyscy masowo ruszymy na groby, to jest raj dla wirusa. Będziemy mieć wtedy jeszcze gorszą sytuację niż teraz. Jeśli możemy w tym roku nie pojechać na groby, zróbmy to. Jeśli będziemy zachowywać się tak, jak do tej pory, to tych grobów do odwiedzania w przyszłym roku z powodu koronawirusa będzie więcej - ostrzegł prof. Wąsik. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/polsatnews.pl