Wraca obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Diecezje zdejmują dyspensę

29.05.2020 19:18
Wraca obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Diecezje zdejmują dyspensę
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Kościół a pandemia koronawirusa. Od soboty 30 maja w życie wchodzą nowe reguły, dotyczące uczestnictwa w życiu religijnym. Zniesiony zostaje m.in. limit osób biorących udział w nabożeństwie, a wiele diecezji odwołało już dyspensę od obowiązkowego uczestnictwa w cotygodniowej mszy świętej. Co jeszcze zmieni się w kościołach?

Koronawirus w Polsce nie słabnie. Zakażeń SARS-CoV-2 jest coraz więcej, szczególnie na Śląsku. W piątek przekroczyliśmy liczbę 23 tysięcy chorych, a łącznie z powodu Covid-19 w naszym kraju zmarło 1051 osób.

Rząd tymczasem zdejmuje kolejne obostrzenia. Od soboty 30 maja będziemy mogli poruszać się po otwartej przestrzeni bez maseczki, a od 1 czerwca działalność wznawiają kina, teatry, siłownie, baseny itp.

Kościół w Polsce na początku pandemii wprowadził dyspensę od obowiązku uczestnictwa w cotygodniowej, niedzielnej mszy świętej. Decyzja ta związana była z zagrożeniem epidemiologicznym ze strony koronawirusa.

30 maja jednak udział w mszy świętej znów stanie się obowiązkiem wiernych. Dyspensa natomiast wciąż dotyczy:

- ludzi starszych,

-osób, które mają objawy infekcji w postaci kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury itp.,

- osób, które obawiają się zakażenia koronawirusem,

- kobiet w ciąży.

O tym, że parafianie mogą znów uczestniczyć w nabożeństwie zdecydował  m.in. metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Taką samą decyzję podjął również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w odniesieniu do diecezji poznańskiej.

Zobacz także

Dyspensę zdjęły też diecezje: gnieźnieńska, zamojsko-lubaczowska, łódzka, sandomierska, katowicka, włocławska, kaliska oraz radomska. Diecezja warszawsko-praska zdecydowała się przedłużyć dyspensę.

Metropolita katowicki Wiktor Skworc odwołał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej począwszy od 6 czerwca.

Co jeszcze zmieni się w kościołach?

Od 30 maja – za zgodą rodziców i oczywiście pod warunkiem stosowania się do nowych zasad sanitarnych – przywrócona zostaje posługa ministrantów. Do swoich obowiązków wrócą też lektorzy i kantorzy.

Zobacz także

Możliwe też będzie udzielanie komunii świętej przez nadzwyczajnych szafarzy – czytamy na portalu katowickiej "Wyborczej". Metropolita katowicki wciąż zaleca przyjmowanie sakramentu na rękę.

Jakich zasad trzeba przestrzegać w kościołach?

Nowe przepisy, które wchodzą w życie 30 maja, dotyczą również limitu osób przebywających w świątyni – zostaje on tego dnia zniesiony. Wierni znów będą mogli modlić się wewnątrz kościołów. Obowiązują jednak nowe restrykcje.

Zobacz także

Parafianie obowiązkowo muszą zakrywać usta i nos w trakcie nabożeństwa. Jak czytamy na NaTemat.pl, nie wspomniano jednak o konieczności używania rękawiczek ochronnych.

Zobacz także

Ponadto, uczestniczący w mszy św. muszą bezwzględnie zachowywać dystans społeczny – dwa metry odległości od pozostałych wiernych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/Katowice.wyborcza.pl/NaTemat.pl