Zamknij

Koronawirus groźny na basenie, spa, wodnym placu zabaw? Musimy się pilnować

28.05.2020 23:38
Basen
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Czy woda w basenach, spa, jacuzzi nie stanowi zagrożenia w transmisji koronawirusa? Zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny nie ma ryzyka zakażenia się przez wodę, niemniej należy ją właściwie dezynfekować. I przede wszystkim - dbać o odstępy w przestrzeni publicznej nad wodą.

Koronawirus może przenosić się drogą wodną? Szef NIZP-PZH odniósł się do pytań Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

Sprawa jest oczywista – już w maju tysiące Polaków wyruszyło nad akweny. W czerwcu wrócą też na baseny, wodne place zabaw, czy spa - w związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń. Czy w tych warunkach, niezduszonej wciąż epidemii, mamy się czego obawiać?

Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości. Sama woda na basenach, w spa, jacuzzi, wodnych placach zabaw oraz ta do spożycia nie stanowi źródła zakażenia COVID-19, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio uzdatniana czy dezynfekowana

– odpowiedział szefowi służb sanitarnych dr Grzegorz Juszczyk, dyrektora NIZP-PZH.

Koronawirus nad wodą? Musimy utrzymywać reżim sanitarny

Nie oznacza to jednak, że nad wodą nie grozi nam zakażenie koronawirusem. Takowe może wystąpić, gdy przebywamy nad wodą w skupisku ludzkim, nie stosując dystansu, nie wspominając o higienie rąk i dezynfekcji pomieszczeń.

Zobacz także

Dyrektor podkreślił, że wirusy z rodziny Coronaviridae, szerzą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt”. Doktor Juszczyk zapewnił, że podobne ryzyko zakażenia nie występuje w wodzie w kąpieliskach.  

Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach

- wyjaśnił Juszczyk.

Zobacz także

W ramach zaleceń dla kąpielisk należy m.in. przygotować kąpielisko tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Poza tym miejscem trzeba zasłaniać usta. Nie obędzie się bez własnego sprzętu turystycznego: mat czy leżaków.

RadioZET.pl/PAP