Zamknij

Czy w tym roku wyjedziemy na wakacje za granicę? Wiceminister zdrowia komentuje

Magdalena Barszczak
08.05.2020 15:03
plaża w Hiszpanii
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Koronawirus a wakacje 2020. Czy Polacy będą mogli w tym roku wyjechać za granicę? "Musimy się nauczyć żyć z koronawirusem, obok niego, więc myślę, że ruch między poszczególnymi państwami na pewno wróci" - mówił w piątek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak zaznaczył, o szczegółach dowiemy się w najbliższych tygodniach. 

Wielu Polaków myśli już o urlopie. Tegoroczne wakacje mogą jednak wyglądać inaczej niż te w ubiegłych latach. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był dopytywany 8 maja na konferencji prasowej o rekomendacje rządu dotyczące otwarcia granic. Jak podkreślił, takich ustaleń jeszcze nie ma.

To wszystko jest na bieżąco na sztabach kryzysowych z panem premierem Mateuszem Morawieckim analizowane i jeżeli taka rekomendacja się pojawi, to o niej poinformujemy

– oświadczył.

Zobacz także

Wakacje 2020: w Polsce, a może jednak za granicą?

Rząd odmraża gospodarkę. Drugi etap tego procesu wszedł w życie 4 maja. Od poniedziałku otwarte są galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury. 6 maja niektóre samorządy otworzyły żłobki i przedszkola. Wiceminister zdrowia był dopytywany podczas konferencji prasowej, czy realne jest otwarcie granic i czy Polacy będą mogli wyjechać w tym roku na wakacje. Waldemar Kraska stwierdził, że nie chciałby robić Polakom złudnych nadziei.

Nie chciałbym robić złudnych nadziei, ale myślę, że w tym roku wakacje spędzimy jednak w kraju

- powiedział.

Zobacz także

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosi wytyczne, jak będzie wyglądało znoszenie kontroli na granicach wewnętrznych. Pod uwagę wzięte zostaną dane dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa, sytuacja w ochronie zdrowia oraz cel podróży.

Wiceminister zdrowia mówił podczas konferencji, że koronawirusa "na pewno nie pozbędziemy się z dnia na dzień".

Musimy się nauczyć z nim żyć, obok niego, więc myślę, że ruch między poszczególnymi państwami na pewno wróci. Na jakich zasadach, w jakim natężeniu, to się na pewno okaże w najbliższych tygodniach

– podsumował.

Zobacz także

Wiceminister zdrowia o egzaminach maturalnych

Kraska pytany był również o wytyczne w sprawie przebiegu matur, które mają rozpocząć się 8 czerwca. Wiceminister odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

I myślę, że niedługo to rozporządzenie się pojawi, bo także to trzeba ustalić z głównym inspektorem sanitarnym, jak te egzaminy mają przebiegać

– zaznaczył Kraska.

Dopytywany, czy jest to kwestia dni, czy tygodni, wiceminister zdrowia odparł, że myśli, iż takie wytyczne "na pewno się pojawią w ciągu kilkunastu następnych dni".

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24/PAP