Zamknij

Koronawirus na Antarktydzie. Zakażonych jest 36 pracowników stacji badawczej

22.12.2020 20:31
Koronawirus na Antarktydzie
fot. Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Koronawirus na Antarktydzie - jedynym kontynencie, który dotąd był wolny d SARS-CoV-2. We wtorek okazało, że zakażonych wirusem jest 36 pracowników chilijskiej stacji badawczej.

Koronawirus pojawił się na  Antarktydzie, która dotąd nie była dotknięta pandemią, a konkretnie w utrzymywanej przez siły zbrojne Chile stacji badawczej "Bernardo O'Higgins Riquelme" - poinformowały we wtorek czasu polskiego chilijskie media powołując się na władze wojskowe.

Zobacz także

Według nich, w położonej na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego polarnej bazie zaraziło się koronawirusem co najmniej 36 osób: 26 wojskowych i 10 pracowników cywilnej firmy świadczącej tam usługi techniczne.

Koronawirus na Antarktydzie. Zakażonych jest ponad 30 pracowników stacji badawczej

Już od miesięcy w stacjach badawczych na Antarktydzie obowiązują skuteczne do niedawna środki prewencyjne, przede wszystkim zakaz przypływania wycieczkowców i innych statków poza przywożącymi niezbędne dostawy.

Zobacz także

Jeszcze w ubiegłym tygodniu chilijski dziennik "La Tercera" podał, iż w będącym bazą antarktycznych wypraw porcie Punta Arenas w Patagonii umieszczono na kwarantannie całą załogę amfibijnego okrętu desantowego Sargento Aldea, który wcześniej przetransportował na stację "O'Higgins" zaopatrzenie i pracowników obsługi technicznej. U trzech spośród powracających okrętem osób potwierdzono nosicielstwo koronawirusa. Nazwa funkcjonującej nieprzerwanie od 1948 roku stacji badawczej "O'Higgins" upamiętnia przywódcę powstania przeciwko Hiszpanii, które przyniosło Chile niepodległość.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP