Zamknij

Dwa nowe ogniska koronawirusa na Śląsku. MZ: ”ok. 500 górników zakażonych”

01.06.2020 12:48
Koronawirus na Śląsku
fot. Tomasz Kawka/East News

Dwa nowe ogniska zakazeń koronawirusem w kopalniach w wojewódzwie śląskim. Łącznie na Śląsku zakażonych jest 4 tys. 150 górników - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że większość górników - ponad 95 proc. - przechodzi koronawirusa bezobjawowo.

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 202 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 170 odnotowano na Śląsku. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wzrost zakażeń jest związany z badaniami przesiewowymi przeprowadzonymi w kopalniach Zofiówka i Ziemowit.

Jest tam obecnie ok. 500 górników zakażonych. Łącznie na Śląsku mamy 4 tys. 150 górników zakażonych, w tym z samych przesiewów to jest ponad 3,4 tys. zakażonych osób. Na Śląsku do tej pory przeprowadziliśmy w granicach 47 tys. testów wśród górników

- powiedział. Dodał, że w sumie 12 śląskich laboratoriów przeprowadziło 82 tys. testów.

Koronawirus na Śląsku. Dwa nowe ogniska zakazeń w kopalniach Zofiówka i Ziemowit

W wojewózdztwie śląskim nadal badani są członkowie rodzin górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Ta przepustowość w badaniu rodzin wzrosła do 1,4 tys. pobieranych próbek dziennie - dodał Andrusiewicz.

W najbliższych dniach niestety te dwie kopalnie: Zofiówka i Ziemowit, będą rzutowały jeszcze na wyniki. Liczymy, że jak najszybciej uda nam się zamknąć te ogniska, tak jak w pozostałych pięciu wcześniejszych kopalniach

- powiedział rzecznik resortu zdrowia. 

Zobacz także

Andrusiewicz podkreślił, że "większość górników - ponad 95 proc. - przechodzi koronawirusa bezobjawowo". Wskazał, że właśnie z tej przyczyny zadecydowano o przeprowadzaniu badań przesiewowych.

Dotychczas w Polsce badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 23 tys. 987 osób. Zmarło 1065 chorych, wyzdrowiało 11 tys. 449 zakażonych.

RadioZET.pl/PAP