Zamknij

Koronawirus na Śląsku bije rekordy. "Trudno ustalić źródła zakażeń"

08.11.2020 13:21
Koronawirus
fot. Dominik Gajda/REPORTER

Koronawirus na Śląsku przybiera na sile. W niedzielę, trzeci dzień z rzędu, w województwie śląskim potwierdzono najwięcej w Polsce - 4245 - nowych zakażeń. Dane służb sanitarnych wskazują na rozproszony charakter zachorowań, gdzie trudno zidentyfikować ich źródła. 

Minione cztery dni były w ponad 4,5-milionowym województwie śląskim rekordowe pod względem liczby wykrywanych każdej doby nowych infekcji SARS-CoV-2. W czwartek, gdy pod tym względem Śląskie było drugie po Wielkopolsce, zakażeń było 3850, w piątek 3942, a w sobotę 4290. Niedzielna liczba nowych infekcji - 4245 - była blisko trzykrotnie wyższa niż w niedzielę przed tygodniem, kiedy potwierdzono 1493 przypadków.

Koronawirus na Śląsku. Liczba nowych przypadków podwoiła się 

Ze statystyk sanepidu, przedstawionych w niedzielę przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, w ciągu tygodnia, między minionym poniedziałkiem a niedzielą, liczba wykrytych w regionie przypadków koronawirusa niemal podwoiła się - w tydzień potwierdzono 22 tys. 261 nowych zakażeń, wobec 11 tys. 690 tydzień wcześniej.

Trzy tygodnie temu liczba wykrywanych w tydzień nowych przypadków nie przekraczała 7,5 tys., a cztery tygodnie temu wynosiła ponad 4,5 tys. - nieco więcej niż obecnie raportuje się w ciągu jednej doby. W ocenie służb wojewody śląskiego większość z 4245 potwierdzonych minionej doby nowych infekcji ma charakter rozproszony, gdzie trudno ustalić źródła zakażeń. Przeważają przypadki, w których osoby chore nie są już w stanie wskazać, gdzie mogły się zarazić.

Zobacz także

Istotna dla narastania fali zachorowań jest też gęstość zaludnienia, która w górnośląsko-zagłębiowskiej aglomeracji jest najwyższa w Polsce, oraz duża liczba wykonywanych testów. Od początku epidemii infekcję zdiagnozowano - według niedzielnych danych - u 1,58 proc. populacji mieszkańców woj. śląskiego. W niedzielę ilość nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosiła 491 (wzrost w ciągu doby o 61), z tendencją rosnącą. Na wzrost ilości raportowanych każdej doby w regionie nowych przypadków ma także wpływ dopuszczone niedawnym rozporządzeniem ministra zdrowia raportowanie wyników z prywatnych laboratoriów oraz umożliwienie weryfikowania zachorowania na COVID-19 również za pomocą testów antygenowych (wcześniej wymagany był test PCR), do których wykonania nie jest potrzebne laboratorium, a wynik otrzymuje się bardzo szybko.

Szpitale tymczasowe na Śląsku 

W województwie śląskim trwają prace nad utworzeniem trzech szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Budowę jednego z nich – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – odwiedził w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Ma tu powstać 500 łóżek. Trwa budowa wentylacji i dostarczenie sprzętu. 

Drugi szpital tymczasowy ze 1140 łóżkami – pod nadzorem spółki Węglokoks - tworzony jest w jednej hal magazynowych lotniska w Pyrzowicach. Obecnie trwają tam prace przy instalacji tlenowej. Na trzeci szpital tymczasowy, gdzie znajdzie się do 200 łóżek, został wybrany jeden z obiektów sanatoryjnych w Ustroniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP