Zamknij

Kolejne wesele może być ogniskiem koronawirusa. Prawie 140 osób zagrożonych

Magdalena Kulej
29.07.2020 16:55
wesele a koronawirus
fot. shutterstock

Kolejne wesele zorganizowane w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny w województwie śląskim może okazać się ogniskiem koronawirusa. Tym razem chodzi o zabawę z udziałem blisko 140 osób. Tymczasem błyskawicznie rośnie liczba zakażonych po innym ślubie w tym rejonie.

Sprawą koronawirusa na weselu w jednej z miejscowości powiatu pszczyńskiego zajmuje się sanepid w Tychach. - Pracownicy przeprowadzają obecnie wywiad epidemiologiczny. Jak dotąd z objawami zakażenia koronawirusem do sanepidu zgłosiło się troje gości weselnych, a pozostali obejmowani są kwarantanną - przekazała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Łącznie w zabawie uczestniczyło 139 osób - wśród nich goście z Niemiec i Czech.

Kilka dni temu służby sanitarne informowały o zakażeniach uczestników innego wesela w okolicach Pszczyny - tam bawiło się 80 osób. Początkowo wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 osób, ale liczba zarażonych nadal rośnie - we wtorek potwierdzonych było 28 przypadków, w środę już 33. To osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego oraz z Niemiec.

Zobacz także

Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób - zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.

Koronawirus na Śląsku nie zwalnia

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy koronawirusa wykryto u 15 tys. 780 osób (w środę informowano o 183 nowych przypadkach zakażenia w regionie), z których 387 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 527 osób, czyli ponad 85,7 proc. wszystkich zakażonych.

Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 183 przypadków zakażenia, najwięcej odnotowano w powiecie wodzisławskim (30) i Rudzie Śląskiej (21), a także w Zabrzu (15) i powiatach: rybnickim (14), raciborskim (11), pszczyńskim (9) i cieszyńskim (8) oraz w Bytomiu (10) i Katowicach (7). Połowa nowych przypadków dotyczy badań przesiewowych prowadzonych wśród górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP