Zamknij

Koronawirus potwierdzony u lekarza. Szpital wstrzymuje przyjęcia

Magdalena Kulej
13.03.2020 15:19
Koronawirus potwierdzony u lekarza. Szpital wstrzymuje przyjęcia
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Jeden z największych szpitali na Śląsku wstrzymuje przyjęcia. Lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach jest dwunastym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w województwie.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej. W piątek do godziny 15 potwierdzono łącznie 64 przypadki zachorowań, z czego jeden śmiertelny. Jak przekazano w piątek po południu, jednym z zakażonych jest lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Potwierdziła to pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska. Lekarz – mężczyzna w sile wieku – trafił na oddział zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Jego stan jest dobry. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, ustalana jest obecnie lista jego kontaktów. Nie podała na razie, w jaki sposób mógł się zarazić.

Zobacz także

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wstrzymuje przyjęcia i zabiegi

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne od piątku wstrzymuje planowane przyjęcia i zabiegi, odwoływane są też wizyty w przyklinicznych poradniach, a praca obu izb przyjęć – w tym okulistycznej na Ceglanej – została zawieszona.

Pacjenci oddziału intensywnej terapii i jego personel zostali poddani badaniom, wdrożono wszystkie procedury

– dodała. 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne leczy m.in. osoby chorujące na nowotwory. Jak przypomniała Joanna Chłądzyńska, takie leczenie nie może być przerwane. Pacjenci, którzy mają w najbliższym czasie zaplanowaną chemioterapię lub radioterapię, nie zostaną jej pozbawieni. Przełożone będą natomiast zapewne wizyty kontrolne. Rzeczniczka zapewniła, że to szpital będzie się kontaktował w tej sprawie ze wszystkimi pacjentami. Cały czas w placówce obowiązuje zakaz odwiedzin.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami w dwóch lokalizacjach. W tej placówce uniwersyteckiej stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m. in. nad pacjentami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.

Ogółem w woj. śląskim potwierdzono dotąd 12 zakażeń koronawirusem. Pacjenci przebywają w Raciborzu (5 osób), Cieszynie (3), Zawierciu (3) i Chorzowie (1). 

Posłuchaj podcastu

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP

C