Zamknij

Koronawirus zabił już ponad 1,5 mln ludzi na świecie. Co 9 sekund umiera 1 osoba

03.12.2020 23:52
Koronawirus na świecie
fot. VINCENZO PINTO/AFP/East News

Koronawirus na całym świecie zabił ponad półtora miliona ludzi. Średnio co dziewięć sekund umiera z powodu Covid-19 jeden człowiek - podała w czwartek agencja Reutera. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach.

Z powodu koronawirusa na całym świecie zmarło już ponad półtora miliona osób. Zakażonych SARS-CoV-2 zostało prawie 65 milionów ludzi, a najbardziej dotknięty tą chorobą kraj - USA - walczy obecnie z trzecią falą infekcji koronawirusem.

Zobacz także

Tylko w ostatnim tygodniu każdego dnia umierało na świecie średnio ponad 10 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie z każdym tygodniem. Wiele krajów walczy teraz z drugą i trzecią falą, nawet silniejszą niż pierwsza, wymuszając nowe ograniczenia w życiu codziennym.

Koronawirus na świecie. Ponad półtora miliona ofiar śmiertelnych Covid-19

Robert Redfield, szef Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegł w środę, że pandemia będzie największym kryzysem zdrowotnym w kraju w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zanim szczepionki staną się powszechnie dostępne. - Naprawdę wierzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju - powiedział Redfield podczas prezentacji prowadzonej przez Amerykańską Izbę Handlową.

Zobacz także

USA nadal prowadzą pod względem liczby ofiar śmiertelnych - ponad 273 tysiące zgonów. Regiony Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej łącznie mają ponad 50 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów spowodowanych koronawirusem. Region Ameryki Łacińskiej, najbardziej dotknięty ofiarami śmiertelnymi na świecie, odnotował ostatnio łącznie ponad 450 tysięcy zgonów.

Zobacz także

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez firmy BioNTech i Pfizer Inc, wyprzedzając resztę świata w wyścigu o rozpoczęcie kluczowego programu masowych szczepień. Oczekuje się jednak, że dostawy będą bardzo ograniczone na wczesnych etapach, co oznacza, że każdy kraj rozpoczynający kampanię będzie musiał ustalić priorytety w oparciu o czynniki ryzyka. Amerykańskie organy regulacyjne mają zatwierdzić dystrybucję i podawanie szczepionki w połowie grudnia. Według agencji Reutera Afryka dąży do zaszczepienia 60 procent swej populacji przeciwko Covid-19 w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat - poinformował w czwartek organ Unii Afrykańskiej zajmujący się kontrolą chorób. Kontynent, na którym mieszka 1,3 miliarda ludzi, odnotował ponad 2,2 miliona potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP