Koronawirus na promie do Gdańska. Sanepid szuka pasażerów

25.06.2020 16:35
koronawirus na promie
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Koronawirus na promie. Mężczyzna, który 14 czerwca płynął statkiem Nova Star z Nynasham w Szwecji do Gdańska, jest zakażony SARS-CoV-2. Sanepid poszukuje pozostałych pasażerów.

Pasażer, który płynął promem, to Polak pracujący w Szwecji. Jak podaje "Wyborcza", mężczyzna już po zejściu z pokładu miał trafić do szpitala zakaźnego.

Według relacji "Dziennika Wschodniego" mężczyzna miał przechodzić zakażenie bezobjawowo. Nie miał gorączki, jednak podejrzewał, że może mieć koronawirusa. Po powrocie do kraju, odizolował się od rodziny i wynajął oddzielne mieszkanie.

Zobacz także

Koronawirus na promie płynącym ze Szwecji do Gdańska

Prom Nova Star obsługiwany jest przez Polską Żeglugę Bałtycką. Płynęło nim ok. 400 pasażerów. Sanepid dotarł już do współpodróżnych, którzy mieszkali w kajucie razem z zakażonym. Trzy osoby zostały objęte kwarantanną.

Jerzy Wolski, zastępca dyrektora ds. PAX i marketingu w Polskiej Żegludze Bałtyckiej, w rozmowie z Portalem Morskim powiedział, że miejsca ogólnodostępne promu oraz kabina pasażera zostały zdezynfekowane.

Teraz służby sanitarno-epidemiolgiczne starają się dotrzeć do pozostałych pasażerów promu. "Działania są dość trudne, bo pasażerów nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna" – mówiła Anna Obuchowska, rzeczniczka pomorskiego sanepidu, cytowana przez "GW".

Sprawę utrudnia fakt, że podczas wjazdu do Polski nie trzeba już wypełniać kart lokalizacyjnych.

Promem podróżowały osoby z całej Polski, nie mamy do nich namiarów, więc trudno tych pasażerów odnaleźć

- powiedziała rzeczniczka.

"Osoby podróżujące promem, u których wystąpiły jakiekolwiek objawy zakażenia, powinny zgłosić się do powiatowego inspektora sanitarnego w swoim regionie" - apeluje sanepid.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Dziennik Wschodni"/"Gazeta Wyborcza"/Portal Morski