Zamknij

Druga fala koronawirusa "może być większa od pierwszej". Eksperci alarmują

05.05.2020 18:20
Druga fala koronawirusa "może być większa od pierwszej". Eksperci alarmują
fot. Xinhua News/East News

Koronawirus może uderzyć ponownie, i to ze zdwojoną siła - alarmują eksperci. Taki scenariusz niestety jest możliwy ze względu na wczesne luzowanie obostrzeń w niektórych krajach.

Koronawirus na całym świecie rozprzestrzenił się bardzo szybko. Do końca pandemii jeszcze daleko, ale poszczególne kraje już zaczynają zdejmować pierwsze obostrzenia. Zbyt duże poluzowanie dystansu społecznego i większa mobilność ludności w USA i we Włoszech może szybko doprowadzić do ponownego wzrostu zakażeń i zgonów z powodu Covid-19 – ostrzegają specjaliści brytyjscy i amerykańscy.

Eksperci Imperial College Londyn, cytowani przez BBC ostrzegają, że we Włoszech większa mobilność ludności na skutek poluzowania lockdownu może wywołać nową falę zakażeń oraz zgonów z powodu zakażenia SARS-CoV-19  - większą nawet, niż dotychczas.

Zobacz także

Brytyjscy naukowcy przedstawiają dwa scenariusze, zakładające zwiększenie mobilności ludności o 20 procent lub 40 procent. Twierdzą oni, że wystarczy nawet 20-procentowy wzrost mobilności ludności, by druga fala zachorowań i zgonów była większa od pierwszej.

Druga fala epidemii może być znacznie gorsza – alarmują eksperci

Eksperci Imperial College Londyn przyznają, że to pesymistyczny dla Włoch scenariusz, wiele bowiem zależy od zachowania ludności i działań podjętych działań administracyjnych.

Zobacz także

W USA liczba zgonów z powodu Covid-19 na początku sierpnia 2020 r. może się zwiększyć do 135 tys. z obecnych ponad 68 tys. Takie są prognozy specjalistów Washington University (Institute for Health Metrix and Ewaluation). Twierdzą oni, że jest to najbardziej realistyczny scenariusz. W ich ocenie liczba zgonów może się zwiększyć w przedziale od 95 tys. do nawet 243 tys.

Zobacz także

W tej prognozie zakłada się większą mobilność ludności i poluzowanie lockdownu w 31 stanach od 11 maja.

Spodziewamy się, że epidemia w wielu stanach będzie się rozszerzać w okresie lata

– podkreśla cytowany przez Reutersa dr Christopher Murray.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP