Zamknij

Koronawirus na świecie. Liczba zakażeń przekroczyła 2,5 miliona

21.04.2020 14:45
Koronawirus na świecie. Liczba zakażeń przekroczyła 2,5 miliona
fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Do ponad 2,5 miliona zwiększyła się liczba wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, jakie zarejestrowano od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. – wynika z najnowszych danych WHO. Liczba zgonów przekroczyła 170 tysięcy, ale odnotowano też ponad 655 tysięcy wyzdrowień.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wciąż w dużym tempie zwiększa się zasięg pandemii Covid-19. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba zakażeń koronawirusem na całym świecie od wybuchu pandemii przekroczyła 2,5 miliona ale jednocześnie wyzdrowiało ponad 655 tysięcy chorych. Zmarło dotąd ponad 171 tysięcy chorych. Zatem aktywnych zakażeń jest obecnie 1,6 miliona.

Zobacz także

Najwięcej zakażeń w Europie

Najwięcej zakażeń jest w Europie (około 1,2 miliona), ale w przeliczeniu na poszczególne kraje pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, gdzie jest już prawie 800 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Na naszym kontynencie najwięcej przypadków jest w Hiszpanii (ponad 204 tys.), Włoszech (ponad 181 tys.), Francji (ponad 155 tys.), Niemczech (ponad 147 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (125 tys.).

Zobacz także

Nowe epicentrum zachorowań

Nowym epicentrum zakażeń stała się Turcja, gdzie zarejestrowano ponad 91 tys. przypadków. Na kolejnym miejscu jest Iran z 84 tys. zakażeń. Szybko rośnie również liczba zakażeń w Rosji (53 tys.), jest ich tam najwięcej w Europie Wschodniej. W tym regionie Polska jest na drugim miejscu, mamy już prawie 10 tys. infekcji. Nasz kraj wyprzedził zdecydowanie Czechy, gdzie epidemia wcześniej się rozwijała, ale jej tempo wyraźnie osłabło (obecnie jest około 7 tysięcy zakażeń). Na Białorusi jest ponad 6,2 tys. przypadków, a na Ukrainie – ponad 6,1 tysiąca.

Zobacz także

WHO ostrzega, że nowym epicentrum pandemii staje się Afryka, gdzie w ostatnim tygodniu liczba zakażeń zaczęła się gwałtownie zwiększać. Na razie odnotowano tam około 20 tys. przypadków i prawie 1 tys. zgonów. Przewiduje się jednak, że na tym kontynencie z powodu Covid-19 może umrzeć 300 tys. osób, a prawie 30 mln popadnie w ubóstwo. Głównymi miejscami rozprzestrzenia się zakażeń podobnie jak na innych kontynentach są duże miasta.

RadioZET.pl/PAP