Zamknij

Na świat przyszedł noworodek z Covid-19. To pierwszy przypadek w tym kraju

18.07.2020 20:55
Na świat przyszedł noworodek z Covid-19. To pierwszy przypadek w tym kraju
fot. Cari Griffith/Shutterstock

Koronawirus na świecie. W Portugalii urodziło się pierwsze dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Dziewczynka ma silne objawy Covid-19.

Noworodek przyszedł na świat, zakażony koronawirusem. To pierwsze dziecko, które urodziło się z SARS-CoV-2 w Portugalii - informują zagraniczne media. Wydawany w sobotę tygodnik "Expresso" poinformował, że to jeden spośród 130 portugalskich przypadków urodzin dziecka z matki zakażonej koronawirusem. Tygodnik wskazuje jednak, że wcześniej żaden z noworodków nie przyszedł na świat zainfekowany.

Według "Expresso" dziecko, które urodziło się na początku lipca w lizbońskim szpitalu im. św. Franciszka Ksawerego, pozostaje na oddziale intensywnej terapii z silnymi objawami Covid-19, takimi jak m.in. zapalenie płuc. Niemowlę ma też trudności z oddychaniem.

Portugalscy lekarze uważają, że to prawdopodobnie wskutek infekcji doszło do przedwczesnego porodu, gdyż dziecko urodziło się po zaledwie 34 tygodniach ciąży.

Zobacz także

Z szacunków portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w sobotę na terenie kraju ustabilizowała się sytuacja epidemiczna. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 313 nowych zakażeń. Podczas wcześniejszej doby było ich 312.

Noworodek przyszedł na świat zakażony koronawirusem

W sumie na terenie Portugalii do sobotniego popołudnia zanotowano 48 390 infekcji oraz 1684 zgony z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono dwie nowe ofiary śmiertelne.

Zobacz także

Zdecydowanie więcej przypadków nowych zachorowań notowanych jest od piątku w Hiszpanii. Wprawdzie władze medyczne tego kraju nie opublikowały w sobotę dobowego bilansu dotyczącego rozwoju epidemii, ale regionalne służby niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych kraju zanotowały wzrost zakażeń.

Zobacz także

Od piątku jednym z najbardziej doświadczonych przez Covid-19 regionów Hiszpanii jest Katalonia, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zachorowało ponad 1200 osób. Zgodnie z piątkowym komunikatem resortu zdrowia dotychczas w Hiszpanii zmarło 28 420 osób, a 260 255 zostało zakażonych koronawirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP