Zamknij

Dyrektor WHO: Koronawirus nie musi pochodzić z Wuhan

06.08.2020 11:31
WHO: Koronawirus nie musi pochodzić z Wuhan
fot. screen CGTN Twitter

Światowa Ogranizacja Zdrowia uważa, że dotychczasowe badania koronawirusa nie pozwalają stwierdzić, gdzie pojawiło się jego ognisko. Dyrektor WHO Mike Ryan nie wykluczył, że patogen nie musiał zaatakować człowieka w chińskim Wuhan, uznawanym do tej pory za epicentrum pandemii.

Eksperci WHO udali się w celu zweryfikowania potencjalnego ogniska pandemii koronawirusa. Za jego źródło uznaje się chińskie miasto Wuhan, z wyszczególnieniem tamtejszego targu. Misja Organizacji jest jeszcze niezakończona, ale jej przedstawiciele ujawnili na konferencji główne wnioski. Są one zaskakujące.

Dyrektor WHO ds. programu zdrowia Mike Ryan podkreślił, że na obecnym etapie analiz wciąż potrzeba „bardziej rozległych badań epidemiologicznych, aby przyjrzeć się tym pierwszym przypadkom i skupiskom w Wuhan”.

Dyrektor WHO: Koronawirus mógł nie powstać w Wuhan

Zobacz także

Jeszcze bardziej zaskoczył w kolejnym komentarzu. Ryan stwierdził, że wskazywanie Wuhan za epicentrum pandemii jest przedwczesne.

Nowy koronawirus, który powoduje Covid-19 mógł nie powstać w Wuhan. Potrzebne są szersze badania epidemiologiczne, aby określić jego źródło. Trzeba pamiętać, że w Wuhan istniał specjalny system nadzoru służący do wychwytywania skupisk atypowego zapalenia płuc

 – podkreślił Ryan, chwaląc Chińczyków właśnie za system, który pozwolił rozpoznać pandemię.

Zobacz także

Fakt, że włączył się alarm przeciwpożarowy, niekoniecznie oznacza, że choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi”

USA, które zadeklarowały wystąpienie z WHO (oskarżając organizację o sprzyjanie Chinom) twierdzą, że ogniskiem pandemii jest Wuhan. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w kwietniu Pekin o zniszczenie dowodów chińskiego koronawirusazebranych już w styczniu z targu owoców morza w Wuhan.

RadioZET.pl/WHO/Global Times