Zamknij

Koronawirus powstał w laboratorium z Wuhan? Trump grozi Chinom: Widziałem dowody

01.05.2020 08:59
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Donald Trump jest przekonany, iż koronawirus może pochodzić z laboratorium Instytutu Wirusologii w chińskm Wuhan. Prezydent USA oskarżył Chiny o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii i zagroził zastosowaniem "karnych" ceł.

Zobacz także

Donald Trump odpowiadając na pytanie czy widział dowody, które skłoniły go do – jak się wyraził - "wysokiego stopnia przekonania", iż wirus pochodzi z Instytutu Wirusologii w Wuhan, odparł: "Tak, tak widziałem".

Prezydent USA odmówił jednak podania bliższych szczegółów. - Nie mogę wam tego powiedzieć, nie wolno mi wam tego powiedzieć - powiedział.

Czy koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan? 

Laboratorium w Wuhan stanowczo odrzuca te oskarżenia a specjaliści amerykańscy oceniają je za mało prawdopodobne. Większość ekspertów uważa, że wirus pochodzi od dzikich zwierząt, którymi handlowano na jednym z targów w Wuhan.

Zobacz także

Trump oświadczył też, że może zastosować wobec Chin, które oskarża o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii i ukrywanie jej prawdziwych rozmiarów, "karne cła", podobnie jak podczas niedawnej "wojny handlowej" z Pekinem. Oba kraje nakładały wówczas dodatkowe opłaty celne za towary drugiej strony.

Prezydent USA przyznał, że w ostatnim okresie Chiny "przynajmniej, jak się wydaje, próbują być bardziej transparentne". – To straszne co się stało, czy to był błąd, po którym popełniono następny, czy ktoś zrobił to celowo. Ale my wszystko ustalimy. Dowiecie się o tym w niezbyt dalekiej przyszłości – powiedział.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP