Zamknij

Rząd wprowadził nowe zasady przekraczania granicy. Zmiany obowiązują od soboty

18.05.2020 11:12
Koronawirus
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Trzeci etap łagodzenia obostrzeń wszedł w życie 18 maja. Od soboty obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przekraczania granicy. Do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Nowe zasady przekraczania granicy zostały zawarte w opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw rządowym rozporządzeniu, które zostało przygotowane we współpracy pomiędzy resortami spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił we wpisie na Twitterze, że zgodnie z nowymi przepisami, istnieje również możliwość przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, jeżeli tranzyt odbywa się w godzinach 19-7.

Koronawirus – przekraczanie granicy. Nowe zasady od 16 maja 

Zmienione zasady przekraczania granicy zwolniają z kwarantanny m.in.: załogi samolotów, rybaków, marynarzy, kierowców tirów, żołnierzy, rolników, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracowników zagranicznych pracujących w Polsce bądź Polaków pracujący w państwach UE i EOG, uczniów i studentów pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni w kraju sąsiadującym, lub innym kraju UE bądź EOG.

Zobacz także

Ponadto, według zapisów rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Rozporządzenie stanowi również, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przekazać na granicy: 

  • informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać,
  • numer telefonu.

Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP