Zamknij

Daily Mail: Ameryka Południowa będzie nowym epicentrum koronawirusa

21.05.2020 18:46
Ameryka Południowa
fot. JOSE SANCHEZ LINDAO/AFP/East News SERGIO LIMA/AFP/East News

Ameryka Południowa staje się nowym epicentrum pandemii koronawirusa – podaje Daily Mail, powołując się na alarmujące wzrosty zakażeń, głównie w Brazylii. Światowa Organizacja Zdrowia zlicza obie Ameryki w statystyce – wynika z nich, że to po drugiej stronie globu pandemia jest większym zagrożeniem.

Koronawirus roznosi się i uśmierca najwięcej Amerykanów – ze statystyk Uniwersytetu Hopkinsa wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby wskutek Covid-19 zmarło 1561 osób. Bilans ofiar w USA to ponad 93 tys. ludzi (zdecydowanie najwięcej na świecie) i ponad 1,5 miliona zakażonych. 

Epidemia rozpędza się jednak w szybszym tempie w krajach Ameryki Południowej. Trzecim krajem pod względem zakażeń została niedawno Brazylia. Zarażeń jest już blisko 300 tysięcy, tylko w ciągu doby pozytywne wyniki testów otrzymało prawie 20 tys. ludzi w tym państwie.

Ameryka Południowa nowym epicentrum koronawirusa? Już wyprzedziła Europę

Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się to Brazylia może niedługo zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań, za USA (obecnie jest to Rosja).

Zobacz także

Jak wskazuje Daily Mail duży problem z pandemią mają też mniejsze państwa. Trzykrotnie wzrosła liczba zakażonych w Chile (od początku maja), takim samym wskaźnikiem przyrostu, ale zgonów, wyróżnia się Ekwador. Do dziś na tym kontynencie potwierdzono ponad 518 tys. zakażeń, ale „tylko” nieco ponad 26, 5 tys. zgonów. Już kilka dni temu Am. Południowa wyprzedziła Europę w liczbie zakażeń. Kraje regionu wciąż "nie zagięły krzywej zachorowań".

Zadziwiająca postawa prezydenta Brazylii

Największy i najludniejszy kraj regionu zbagatelizował epidemię, co widać choćby w podejściu prezydenta, Jaira Bolsonaro. Czytamy, że od tygodni przeciwstawiał się zapobiegawczym decyzjom gubernatorów, zachęcając do utrzymywania otwartych miast. Swoje czyni też brak spójnych wytycznych, na które żalą się w służbie zdrowia.

To, co się dzieje, to ogromne niedoinformowanie

– cytuje Isabell Rello, lekarkę z Rio de Janeiro, Daily Mail.

Kontynent ratują - oficjalnie - niskie statystyki dotyczące zmarłych na Covid-19, jednak obserwatorzy i spora część mieszkańców są zgodni - wskaźniki nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji w regionie.

RadioZEt.pl/Daily Mail