Zamknij

Koronawirus w Austrii. Kościoły wstrzymują msze i nabożeństwa publiczne

16.11.2020 22:55
Koronawirus w Austrii
fot. marchevcabogdan/Shutterstock

Kilkanaście kościołów wstrzymuje wszystkie msze i nabożeństwa publiczne do 6 grudnia 2020 r. - poinformowała austriacka minister Susanne Raab. Rząd podjął taką decyzję ze względu na szerzącą się epidemię koronawirusa. Warto podkreślić, że w Austrii ostatnio odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Koronawirus paraliżuje gospodarkę w kolejnych krajach. W piątek 13 listopada rekord pod względem liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 odnotowała Austria. Austriackie MSW poinformowało o 9568 potwierdzonych przypadkach infekcji w ciągu doby.

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń rząd zdecydował się wprowadzić bardziej restrykcyjne obostrzenia. Od wtorku na terenie całego kraju obowiązywać będzie  lockdown.

Restrykcjami objęte zostały również kościoły. Kilkanaście z nich postanowiło wstrzymać wszystkie nabożeństwa publiczne do 6 grudnia 2020 r.

Wstrzymane wszystkie msze i nabożeństwa przez koronawirusa

Szesnaście działających w Austrii Kościołów i związków wyznaniowych uzgodniło, że w związku z pandemią koronawirusa wstrzymują od wtorku na razie do 6 grudnia publiczne nabożeństwa - poinformowała minister Susanne Raab, do której kompetencji należą w austriackim rządzie kwestie wyznaniowe.

Zobacz także

Jak zaznaczyła, porozumienie takie wynegocjowano w poniedziałek na jej wideokonferencji z przedstawicielami prawnie uznanych wspólnot religijnych. Podziękowała jednocześnie wszystkim Kościołom i związkom wyznaniowym za ich współpracę w tej sprawie.

Zawieszenie publicznych nabożeństw nie oznacza jednak zamknięcia obiektów sakralnych, gdzie dozwolone będą nadal na przykład osobiste modlitwy.

Koronawirus w Austrii. Rząd wprowadza lockdown od wtorku

Austria wprowadzi we wtorek ogólnokrajowy lockdown w celu opanowania rosnących zakażeń koronawirusem – powiadomił w sobotę kanclerz Sebastian Kurz, potwierdzając wcześniejsze doniesienia Reutera, oparte na projekcie dekretu rządowego. Kwarantanna ma potrwać do 6 grudnia włącznie.

Zostaną zamknięte wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna. Czynne będą placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki, urzędy pocztowe - podaje AFP.

Obecnie obowiązująca godzina policyjna od godz. 20 do 6 rano zostanie rozszerzona w takim sensie, że w domu trzeba będzie pozostać cały dzień, poza takimi wyjątkami, jak wyjście do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia.

Zobacz także

Kanclerz dodał, że chodzi o maksymalnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich; ludzie powinni pracować z domu, gdy tylko jest to możliwe. Nauka w szkołach całkowicie będzie odbywać się zdalnie. Do tej pory było tak w przypadku liceów i uczelni wyższych.

Mimo wprowadzenia pod koniec października częściowego lockdownu, w ramach którego zamknięto m.in. restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, liczba nowych zakażeń w Austrii stale rośnie. Rząd od kilku tygodni znajduje się pod coraz silniejszą presją, by znacznie zaostrzyć obowiązujące restrykcje.

W piątek austriackie MSW poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie 9586 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu minionej doby, co zwiększyło ich łączną liczbę od początku epidemii w tym kraju do 191 228. Do tej pory w związku z  Covid-19 w Austrii zmarło 1661 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP