Zamknij

W Chinach zaczyna się druga fala pandemii? Jest nowe ognisko koronawirusa

18.06.2020 07:45
W Chinach zaczyna się druga fala pandemii? Jest nowe ognisko koronawirusa
fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Koronawirus w Chinach. Zaczyna się druga fala pandemii koronawirusa? Wydawało się, że sytuacja epidemiczna w Chinach jest wstępnie ustabilizowana, tymczasem w Pekinie pojawiło się nowe ognisko SARS-CoV-2. Władze Chin odwołały 1,5 tysiąca lotów z Pekinu. W mieście z powrotem wprowadzono obostrzenia.

Koronawirus w Chinach. Władze Chin odwołały do środy 1,5 tysiąca krajowych lotów z lotnisk Pekinu, w związku z nową falą koronawirusa w stolicy Chin. Pasażerowie oddają bilety lotnicze i otrzymują zwrot pieniędzy. Nie wiadomo, na jak długo loty zostały wstrzymane.

Pojawienie się nowej fali koronawirusa w Pekinie zostało ujawnione w ubiegłym tygodniu. Jego źródło, jak twierdzi komisja zdrowia, znajdowało się na największym w mieście targu Xinfadi, który zajmuje powierzchnię prawie 160 boisk piłkarskich i według chińskich mediów odpowiada za 80 procentom zaopatrzenia 21-milionowego Pekinu w towary rolno-spożywcze.

Aby zagwarantować stabilne zaopatrzenie w żywność, władze organizują m.in. dostawy warzyw z graniczącej z Pekinem prowincji Hebei – podała agencja Xinhua.

Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie, odwołano loty

Po wykryciu w Pekinie nowego ogniska zakażeń koronawirusem władze zaostrzyły restrykcje przemieszczania się, by zapobiec nawrotowi epidemii w Chinach. Zamknięto szkoły i przedszkola,wprowadzono skrupulatne kontrole w części osiedli mieszkaniowych.

Działalność wstrzymała również część restauracji, barów i klubów nocnych. Wśród mieszkańców pojawiają się obawy przed całkowitą kwarantanną, jaką w styczniu na ponad dwa miesiące wprowadzono w mieście Wuhan, pierwszym ognisku pandemii – podała agencja Reutera.

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa minął w ChRL w lutym, ale wykryte w ubiegłym tygodniu nowe ognisko lokalnych infekcji w stolicy kraju wywołały obawy o nadejście drugiej fali epidemii.

Drogi wyjazdowe z Pekinu pozostają otwarte, a firmom i fabrykom nie nakazano wstrzymania działalności. Władze zacieśniają jednak środki kontroli przemieszczania się ludności, w tym wyjazdu i wjazdu do miasta.

Od wtorku zawieszono możliwość wyjazdu z miasta taksówkami i wstrzymano część długodystansowych połączeń autokarowych.

Zobacz także

W całym Pekinie alert epidemiczny podniesiono z powrotem do poziomu drugiego w czterostopniowej skali. Około 25 obszarów ponownie zaklasyfikowano jako strefy średniego ryzyka, a jeden obszar w pobliżu targu Xinfadi – za strefę wysokiego ryzyka.

Zobacz także

Nowe przypadki zakażeń wiązane z targiem Xinfadi zgłoszono również w prowincjach Hebei, Liaoning, Syczuan i Zhejiang. Wiele chińskich regionów, w tym specjalny region administracyjny Makau, wprowadziło obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z Pekinu.

Zobacz także

Według statystyk w instytucjach medycznych stolicy Chin jest, według stanu na środę, 159 osób z chorobami spowodowanymi przez koronawirusa, chociaż jeszcze 11 czerwca w mieście był zarejestrowany tylko jeden pacjent.

Zobacz także

Przez cały okres pandemii w Pekini odnotowano 752 zakażone osoby, z których 584 wyzdrowiało a dziewięć zmarło.

 

RadioZET.pl/PAP