Zamknij

Uczniowie zmarli podczas lekcji WF-u. Rodzice: to przez maseczki

07.05.2020 15:15
Chiński uczeń
fot. Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Uczniowie szkoły w Chinach zmarli podczas zajęć WF-u. Rodzice uważają, że do śmierci doszło na skutek noszenia maseczek ochronnych. Sprawa po raz kolejny wywołała dyskusję na temat zasadności zasłaniania ust i nosa.

Do tragedii doszło 24 kwietnia i 30 kwietnia. Obaj Chińczycy umarli w podobny sposób. 15- i 14-latek, uczniowie gimnazjów Dancheng Caiyuan w prowincji Henan i Changsha's Xiangjun Future Experimental School w regionie Hunan, nagle upadli na bieżnię.

Za przyczynę zgonu w obu przypadkach uznano zatrzymanie akcji serca, jednak nie przeprowadzono sekcji zwłok.

Zobacz także

Umarł podczas lekcji WF-u. Maseczka ochronna spowodowała zgon?

Jak relacjonował ojciec 15-latka, jego syn podczas biegu nagle odchylił się do tyłu i uderzył głową o ziemię. Reanimacja nie przyniosła rezultatu. Jak podaje dailymail.co.uk, drugi z chłopców, 14-latek, uczestniczył z kolei w biegu na 1000 m. Umarł w podobnych okolicznościach - nagle upadł podczas zawodów.

Rodzice 15-latka podejrzewają, że ich syn zmarł w wyniku biegania z maską, która jest wymagana w szkole na mocy przepisów w związku z wybuchem epidemii koronawirusa.

Tragedia w chińskich szkołach wywołała dyskusję w mediach społecznościowych. Internauci skrytykowali praktykę, która wymaga od uczniów zasłaniania ust i nosa podczas zajęć wychowania fizycznego, nazywając ją niepotrzebną, a także niebezpieczną. Uważają, że przepisy powinny być bardziej elastyczne i brać pod uwagę stan zdrowia dzieci.

Zobacz także

Chociaż wiele osób potępiło obowiązek zasłaniania twarzy podczas lekcji WF-u, zdaniem ekspertów nie ma związku przyczynowo-skutkowego między bieganiem w masce a zgonami nastolatków. Jak wyjaśnił Cao Lanxiu, profesor Uniwersytetu Medycyny Chińskiej Shaanxi, istnieje małe prawdopodobieństwo, że maska na twarz spowodowała śmierć z powodu braku tlenu.

Gdyby uczeń miał problemy z oddychaniem, byłby tego świadomy i nie kontynuowałby biegania z założoną maską

- stwierdziła Cao Lanxiu, cytowana przez "Daily Mail".

Mimo opinii specjalistów nauczyciele zrezygnowali z przeprowadzania testów z biegania na lekcjach WF-u.

Zobacz także

RadioZET.pl/dailymail.co.uk/Global Times/Nypost.com