Zamknij
kwadraty na trawnikach w Danii
2 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/IDA GULDBAEK ARENTSEN

Nietypowy pomysł na zachowanie społecznego dystansu podczas epidemii. Policja w Kopenhadze maluje na trawnikach kwadraty, aby oddzielić spragnionych wypoczynku mieszkańców stolicy Danii.

Kiedy Europa powoli odmraża gospodarkę, coraz więcej mieszkańców korzysta z uroków wiosny i wychodzi na spacer, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Na razie w europejskich miastach nie brakuje obostrzeń. Aby nie tworzyć skupisk, policja w Danii wpadła na nietypowy pomysł - zaczęła rysować kwadraty na trawnikach.

"Chcemy ułatwić ludziom przestrzeganie zasad o dystansie społecznym, a jednocześnie pozwolić cieszyć się zielonymi terenami w mieście" - poinformował burmistrz Kopenhagi Frank Jensen.

Zobacz także

Policja w Danii maluje kwadraty na trawie

Pierwsze kwadraty policjanci i urzędnicy miejscy namalowali na popularnym skwerze Islands Brygge. Mają one powierzchnię 40 m kw., a w każdym polu może przebywać maksymalnie 10 osób. W okolicy obowiązuje także jednokierunkowy ruch na ścieżkach dla pieszych, a o nowych zasadach korzystania z zieleni informują rozklejone na terenie dzielnicy plakaty.

Wcześniej skwer Islands Brygge był zamknięty dla mieszkańców, a za siedzenie na trawie ukarano 30 osób. Debatę wywołała kara 17 tys. koron (ok. 2,2 tys. euro) dla matki z dwójką dzieci za wejście na plac zabaw.

W Danii w związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej na mocy decyzji rządu trwa stopniowe otwieranie kraju. Co najmniej do 10 maja - obowiązuje limit 10 osób. 20 kwietnia ponownie otworzyły się lokale usługowe, w tym salony fryzjerskie, szkoły jazdy i salony masażu. Od 15 kwietnia normalnie funkcjonują też przedszkola i szkoły podstawowe. Przynajmniej do 10 maja zamknięte pozostaną jednak lokale takie jak restauracje, kawiarnie i siłownie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP