Zamknij

Koronawirus w Domu Dziecka i szpitalu psychiatrycznym. Nowe ogniska SARS-CoV-2

22.11.2020 16:35
Koronawirus w Polsce
fot. Piotr Hukalo/East News

Koronawirus w Domu Dziecka i szpitalu psychiatrycznym - informuje podkarpacki sanepid. W regionie pojawiają się kolejne, coraz większe ogniska SARS-CoV-2. Wykryto je m.in. w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Handzlówce, szpitalu w Żurawicy i Domu Dziecka w Żyznowie.

Koronawirus w Domu Dziecka i szpitalu psychiatrycznym. Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka podkarpackiego sanepidu Dorota Gibała, 703 nowe potwierdzone w regionie zakażenia SARS CoV-2 pochodzą z 25 powiatów. Najwięcej zakażeń zanotowano w Rzeszowie – 84 przypadki, pow. łańcuckim – 68 zakażeń i w Przemyślu - 64. Większość spośród nich są to pojedyncze przypadki z tzw. transmisji poziomej, czyli w rodzinie, zakładach pracy i innych kontaktach. Pojawiły się natomiast nowe ogniska zakażeń.

Jednym z nich jest Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w Handzlówce (pow. łańcucki), gdzie badania potwierdziły 34 przypadki zakażenia SARS CoV-2, w tym u 31 pacjentów zakładu i u 3 osób z personelu. Pięć pozytywnych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy (pow. przemyski) na Oddziale Psychogeriatrycznym. Natomiast w Domu Dziecka w Żyznowie (pow. strzyżowski) zakażonych jest 8 osób, w tym 4 wychowawców i 4 wychowanków domu.

Koronawirus w Domu Dziecka, szpitalu psychiatrycznym i kolejnych DPS-ach. Nowe ogniska SARS-CoV-2

Kolejne zakażenia potwierdzono też we wcześniejszych ogniskach, w tym w Domu Pomocy Społecznej w Wysocku (pow. jarosławski), gdzie obecnie jest 37 pozytywnych przypadków zakażenia, w tym u 27 mieszkańców i 10 osób z personelu. W Domu Pomocy Społecznej w Rudzie (pow. ropczycko-sędziszowski) łącznie potwierdzono 31 pozytywnych przypadków zakażenia, w tym u 29 pensjonariuszy domu i 2 osób z personelu.

23 pozytywne przypadki zakażenia koronawirusem badania potwierdziły też w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Tarnobrzegu, w tym u 15 pensjonariuszy i u 8 osób z personelu. Zakażonych jest też 14 pacjentów i 12 osób z personelu oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, gdzie łącznie potwierdzono tam 26 pozytywnych przypadków, oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli - tam zakażonych jest 9 osób, w tym 3 pracowników i 6 podopiecznych ośrodka. Sanepid podaje, że według stanu na godz. 10.30 w niedzielę badaniami laboratoryjnymi potwierdzono łącznie 47 tys. i 66 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z których wyzdrowiało 27 tys. 695 osób, zaś zmarło 1 tysiąc i 28 osób. Sanepid zastrzegł, że z powodów technicznych nie aktualizowano w niedzielę liczby wyników wpisanych do bazy EWP.

RadioZET.pl