Zamknij

Koronawirus sparaliżował całą gminę. ”Co ósmy mieszkaniec w kwarantannie”

16.09.2020 10:03
Dziemiany
fot. Google Maps

Dziemiany na Kaszubach to miejscowość, w której co ósmy mieszkaniec jest już na kwarantannie. Nie oznacza to jednak, że w Dziemianach masowo panoszy się koronawirus. Wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono bowiem tylko u dwóch osób, ale że są to nauczycielki, na kwarantannę trafiło od razu 200 uczniów wraz z rodzinami. Łącznie ponad 500 osób na 4200 mieszkańców gminy. 

Koronawirus w Dziemianach na Kaszubach. Z wójtem gminy Leszkiem Pobłockim rozmawiał reporter Radia ZET. Maciej Bąk zapytał m.in. o to, jak funkcjonuje gmina przy tylu uziemionych mieszkańcach. - Życie jest inne niż gdzie indziej i takie, jakiego pewnie nikt by sobie nie życzył. To są utrudnienia dla OSP, dla ośrodka pomocy społecznej, dla administracji samorządowej, ale przede wszystkim dla mieszkańców, bo na kwarantannie są całe rodziny - mówi Radiu ZET Leszek Pobłocki.

Nie z naszej winy staliśmy się takim miejscem do pokazywania palcem

Leszek Pobłocki

Zdaniem wójta Dziemian rozwiązaniem problemu byłoby przetestowanie na koronawirusa wszystkich pracowników szkoły, ale nowe procedury wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia wykluczają badanie bezobjawowców. - Jest to podobno niemożliwe. Teoretycznie moglibyśmy jako gmina sami zakupić sobie takie testy, ale wtedy pojawia się pytanie: dlaczego gmina chce testować nauczycieli, a już uczniów nie? Nie od tego jest gmina, żeby za wszystko płacić. Dlatego liczymy, że ktoś w państwowych służbach zmądrzeje i w końcu zdecyduje się nam pomóc - dodaje wójt Dziemian.

Zobacz także

Kwarantanna w Dziemianach ma potrwać do poniedziałku. Do tego czasu tutejsza szkoła prowadzi zajęcia w trybie online.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/RadioZET.pl