Zamknij

Makabryczne wideo wyciekło do sieci. Rzucali ciałami ofiar koronawirusa

02.07.2020 16:37
koronawirus w Indiach
fot. Twitter.com/TheTribuneIndia

Skandal w południowych Indiach. Pracownicy w kombinezonach ochronnych rzucali ciałami ofiar COVID-19. Wideo ukazujące nieludzkie traktowanie zmarłych wyciekło do sieci.

Do szokującego incydentu doszło w południowoindyjskim stanie Karnataka. Wideo pojawiło się w mediach społecznościowych i wywołało oburzenie wśród internautów.

Widać na nim mężczyzn ubranych w biało-niebieskie kombinezony ochronne, którzy w skandaliczny sposób obchodzili się ze zwłokami ofiar COVID-19. Worki z ciałami wrzucali do głębokich rowów.

Zobacz także

Indie: Rzucali ciałami ofiar COVID-19. Pracowników zwolniono

Jak podaje BBC, sprawą zajęła się policja. Indyjscy urzędnicy potwierdzili autentyczność nagrania i przeprosili za zachowanie pracowników. Zapewnili także, że mężczyzn zwolniono i zastąpił ich zespół, który traktuje ofiary "z godnością".

Wysłaliśmy list z przeprosinami do rodzin zmarłych. Bardzo nas to boli i bardzo nam przykro. Potępiamy taki sposób traktowania zwłok. Zmarli powinni być traktowani bardziej humanitarnie

- ocenił starszy urzędnik okręgowy Imran Qureshi, cytowany przez stację BBC.

Qureshi wyjaśnił, że pracownicy działali zgodnie z protokołem. Jak dodał, niehumanitarne traktowanie zwłok nie było jego częścią. "Ze zwłokami należy obchodzić się z godnością" - podsumował.

Sekretarz generalny Karnataki BS Yediyurappa oświadczył z kolei, że zachowanie pracowników służby zdrowia przy ofiarach Covid-19 było "nieludzkie i bolesne".

Apeluję do pracowników służby zdrowia, aby odprawiali ostatnie obrzędy zmarłych z honorem

- cytuje wypowiedź polityka "The Independent".

Koronawirus w Indiach

W czwartek liczba zakażonych koronawirusem w Indiach przekroczyła 600 tysięcy. W ciągu ostatniej doby odnotowano 19148 nowych przypadków. Władze walczą o powstrzymanie epidemii przy jednoczesnym łagodzeniu ograniczeń.

Jak zauważa BBC, w Indiach osoby z koronawirusem zmagają się ze stygmatyzacją. Zakażeni są piętnowani, a ciała zmarłych są często wyrzucane, ponieważ pracownicy służby zdrowia boją się ich dotknąć.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC/Independent.co.uk