Zamknij

Koronawirus w Małopolsce. Pacjent z Covid-19 musi czekać, brakuje łóżek

13.10.2020 12:44
Koronawirus. W Małopolsce brakuje łóżek dla chorych
fot. East News

Dramatyczna sytuacja szpitali powiatowych w Małopolsce. Brakuje wolnych miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem, którzy walczą o życie. Braki są też w sprzęcie, a personel jest na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego – informuje sprzed szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej nasz reporter Przemek Taranek

Koronawirus w Małopolsce rozprzestrzenia się najszybciej w kraju. Małopolska po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby nowych zakażeń . Tamtejszy sanepid informował dzisiaj o aż 898 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Setki nowych zakażeń, to także większa liczba ciężkich przypadków co oznacza dramatyczną sytuację w szpitalach. Dowodzi tego wyczerpanie załogi w Dąbrowie Tarnowskiej.

Koronawirus w Małopolsce. Brakuje łóżek dla chorych na Covid-19, pacjentki nie ma gdzie odesłać

Od wielu dni nie ma tutaj wolnych miejsc. Zajęte są wszystkie tzw. łóżka covidowe, w tym sześć na intensywnej terapii, gdzie leżą pacjenci podłączeni do respiratorów w ciężkim stanie.

Zobacz także

- Na izbie przyjęć oczekuje kolejna pacjentka, której nie ma gdzie położyć (w innych szpitalach w Małopolsce, przyp.). Personel mam tak zmęczony psychicznie i fizycznie, że już nie wydalają – powiedział nam dr Waldemar Weryński. Jest tam 6 stanowisk z respiratorami dla pacjentów zarażonych koronawirusem - od kilku dni wszystkie są zajęte.

Codziennie około 2-3 pacjentów (kolejnych) wymaga wentylacji. Ich pobyt na intensywnej terapii to nie jest kilka dni, a kilka tygodni. Proszę sobie wyobrazić ile respiratorów będzie wymagał szpital

iczy dr Wojciech Suseł, ordynator oddziału intensywnej terapii w szpitalu powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej

Obecne rezerwy oszacował w szpitalu na 2-3 tygodnie, jeśli nie spadnie liczba nowych zakażeń.

Zobacz także

W szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej bardzo potrzebny jest przenośny rentgen i tomogram do diagnozowania zmian w płucach chorych na COVID19. Pomoc obiecali już wojewoda i starosta.

RadioZET.pl/BC