Zamknij

Cała Polska uznana za kraj ryzyka w Niemczech. Od soboty nowe restrykcje

22.10.2020 16:10
granica polsko-niemiecka
fot. GERARD/REPORTER

Koronawirus w Niemczech. Kluczowy instytut uznał Polskę za obszar ryzyka w związku ze wzrostem zakażeń. Od soboty osoby wjeżdżające na terytorium naszego sąsiada m.in. z naszego kraju będą musiały przedstawić negatywny test na obecność SARS-CoV-2 lub przejść 14-dniową kwarantannę.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI), koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech, rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusem. Oznacza to, że osoby, które przekroczą granicę, będą musiały poddać się dodatkowym restrykcjom. Decyzja wchodzi w życie w sobotę 24 października.

Wcześniej do strefy zagrożonej zaliczano pięć województw: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie.

Zobacz także

Koronawirus. Polska obszarem ryzyka w Niemczech. Dodatkowe obostrzenia

Osoby wjeżdżające do Niemiec z Polski będą musiały przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa (wykonany przynajmniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy) lub poddać się 14-dniowej kwarantannie. Testy można wykonać np. na lotnisku czy w pobliżu dworca kolejowego. Jak zwraca uwagę money.pl, testy takie dla osób przyjeżdżających z krajów ryzyka będą bezpłatne.

W komunikacie Instytutu Kocha podano, że poza Polską wśród zagrożonych obszarów znalazły się: całe terytorium Szwajcarii, Liechtenstein, brytyjskie Zjednoczone Królestwo, ale bez należących do niego: wyspy Man, Wysp Normandzkich i Gibraltaru.

Strefę ryzyka rozciągnięto teraz też na całą Irlandię, a we Włoszech - poza objętymi nią wcześniej regionami Ligurii i Kampanii - również na regiony Abruzji, Doliny Aosty, Emilii-Romanii, Friuli-Wenecji Julijskiej, Lacjum, Lombardii, Piemontu, Sardynii, Toskanii i Wenecji Euganejskiej oraz na wchodzącą w skład regionu Trydentu-Górnej Adygi autonomiczną prowincję Bolzano.

Na nowej liście obszarów zagrożonych pojawiło się kolejnych pięć krajów związkowych Austrii, gdzie za strefę z niewielkim ryzykiem koronawirusowym uznaje się już tylko Karyntię. Jedynym terytoriami wycofanymi w czwartek z listy RKI są hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie oraz prowincja Virumaa Wschodnia w Estonii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/money.pl/gov.pl