Obserwuj w Google News

Koronawirus. Andrzej Duda: jestem gotów się zaszczepić

2 min. czytania
22.12.2020 23:30
Zareaguj Reakcja

Koronawirus w Polsce nie ustępuje. 27 grudnia ruszą szczepienia na Covid-19 w Europie - KE wydała zgodę w tej sprawie. Po godzinie 15.00 z kolei odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera i szefa KPRM, podczas której zaprezentowano szczegóły ws. szczepień przeciw Covid-19. Przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 zadeklarował też prezydent Andrzej Duda.

Szczepienia na COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
  • Jestem gotów się zaszczepić. Wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień - zapowiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.
  • O godzinie 15.15 w Centralnym Szpitalu Klinicznym w MSWiA w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michała Dworczyka. Dotyczyła ona szczegółów ws. programu szczepień przeciwko koronawirusowi
  • Koronawirusem od początku epidemii zaraziło się już 1 214 525 osób. W nowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7192 nowych przypadkach zakażenia. Zmarło 309 osób 
  • Rząd jednak zamyka kasyna. Decyzja została zmieniona zaledwie kilka godzin po opublikowaniu rozporządzenia z nowymi obostrzeniami
  • Szczepionka na COVID-19 została dopuszczona w Europie. Europejska Agencja Leków zdecydowała o autoryzacji preparatu firm Pfizer i BioNTechdate
  • Michał Dworczyk, szef KPRM, ogłosił, że pierwsza tura szczepień w Polsce zacznie się 27 grudnia

Koronawirus w Polsce wciąż nie jest w odwrocie, choć jeszcze trzy tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że "wygrywamy z epidemią". Od 28 grudnia wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, nazywane "kwarantanną narodową". W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa. Zakaz przemieszczania ma obowiązywać w sylwestra od godz. 19 do godz. 6 następnego dnia. Za nieprzestrzeganie go mają grozić mandaty.

Przywileje dla zaszczepionych i dodatkowe restrykcje. Jest projekt

Koronawirus w Polsce 22.12 na żywo. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii. Jest zgoda na szczepienia na COVID-19 w Europie

Nowy szczep koronawirusa sprawił, że kolejne kraje zawieszają połączenia z Wielką Brytanią. O północy dołączyła do nich Polska. Zakaz ten będzie obowiązywał do 6 stycznia. Nowy wariant SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19. W poniedziałek szef BioNTech Ugur Sahin powiedział w wywiadzie dla Bild TV, że jest przekonany, iż szczepionka opracowana przez jego firmę i Pfizera będzie skuteczna na nowy szczep SARS-CoV-2.

Jest zielone światło dla szczepień na COVID-19 w Europie. Ursula von der Leyen poinformowała, że Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu szczepionki firm Pfizer i BioNTech w Unii Europejskiej. KE podała w poniedziałek, że obecnie pracuje z państwami członkowskimi i spółkami nad dostarczeniem pierwszych dawek 26 grudnia, aby szczepienia w UE mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia.

W tym samym czasie pierwsze szczepienia mają się zacząć w Polsce. - Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Czy nowy koronawirus jest w Polsce? Rzecznik rządu odpowiada

RadioZET.pl