Zamknij

Planowana jest likwidacja szpitali jednoimiennych. Przywrócą im pierwotną rolę

14.05.2020 13:00
Szpitale jednoimienne
fot. East News/MAREK BEREZOWSKI

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekazał, że powstaje plan przywracani szpitali jednoimiennych do pierwotnej roli. Cieszyński zapowiedział, że niezwłocznie będzie on przekazany dyrektorom oraz pracownikom placówek medycznych.

"Taki plan z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych mieszkańców wszystkich regionów Polski jest właśnie przygotowywany" – przekazał w czwartek wiceszef Ministerstwa Zdrowia. Cieszyński dodał, że "niezwłocznie, kiedy będzie gotowy, podzielimy się tymi informacjami z reprezentującymi te podmioty dyrektorami, pracownikami, tak aby mogli, jak najszybciej przeorganizować pracę i wrócić do normalności, o udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom, którzy nie mają pozytywnego wyniku na Covid-19".

Szpitale jednoimienne będą odchodzić od funkcji leczenia tylko COVID-19

Liczba szpitali jednoimiennych przeznaczonych do walki z koronawirusem będzie ograniczona głównie w tych regionach, gdzie takich placówek jest więcej niż jedna. W tej sprawie głos zabrał wiceminister Sławomir Gadomski, którzy przekazał, że są analizowane zmiany organizacyjne w niektórych jednoimiennych, aby wyodrębnić działalność zakaźną oraz uruchomić funkcjonowanie innych oddziałów.

Zobacz także

Słowa te potwierdził także szef Ministerstwa Zdrowia, Łukasz Szumowski, który zapowiedział, że razem z hamowaniem epidemii koronawirusa system pracy szpitali jednoimiennych będzie modyfikowany. Dodał, że pierwsze decyzje o zamknięciu takich szpitalu będą w regionach, gdzie takich placówek jest dwie lub więcej i nie mają one zbyt dużego obłożenia.

RadioZET.pl/PAP