Zamknij

Od jutra mniej obostrzeń. Wejdziemy do lasów, więcej klientów w sklepach

19.04.2020 18:30
Koronawirus w Polsce
fot. East News

Jest rządowe rozporządzenie zdejmujące część obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Od jutra będziemy mogli znów udać się do parków i lasów w celach rekreacyjnych. Więcej osób będzie mogło również uczestniczyć w zakupach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące częściowego znoszenia obostrzeń w związku z epidemią. Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, od poniedziałku możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, m.in. po parkach i lasach.

Uzasadnienie rozporządzenia wyjaśnia, że w lasach nie musimy zasłaniać nosa i ust, tak jak w przestrzeni publicznej. Możemy zasłaniać się maseczkami, ale też inną odzieżą: chustą, szalikiem, kominem.

Zobacz także

Od 20 kwietnia osoby poniżej 13 lat będą zobowiązane do poruszania się pod opieka osób dorosłych. Do tej pory obostrzenie dotyczyło wszystkich poniżej 18 roku życia.

Rozporządzenie utrzymuje (do odwołania) ograniczenia dla przedsiębiorców. Wciąż nie można prowadzić lokali podających jedzenie i napoje, organizować targów, wystaw, konferencji, ale też prowadzić salonów fryzjerskich i fitness.

Więcej klientów sklepach

Rozporządzenie wyznacza nowe zasady ws. przebywania w sklepach. W jednym czasie w sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 mkw. Będzie obowiązywała zasada 4 klientów na jedną kasę (było trzech). W sklepach o powierzchni większej niż 100 mkw. na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 mkw. wolnej powierzchni.

Zobacz także

Utrzymane zostaną specjalne godziny zakupów dla seniorów (10-12). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

RadioZET.pl/PAP