Zamknij

MZ: Ograniczyliśmy poziomą transmisję koronawirusa, nie ma jej jej na ulicy

22.04.2020 14:14
Wojciech Andrusiewicz
fot. East News/PAP

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że Polakom udało się ograniczyć transmisję wirusa. - Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – powiedział dziś rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zauważył podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że „poza momentami, w których wykrywane są ogniska zachorowań, to skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna”.

Zazwyczaj mówimy o skali pomiędzy 300 a 400 potwierdzonych przypadków koronawirusa na dobę, chyba, że pojawiają się nowe ogniska. Ale to znaczy, że tak naprawdę udało nam się ograniczyć tę transmisję poziomą

- wskazał Andrusiewicz.

Zobacz także

Rzecznik MZ wyjaśnił, że to oznacza, iż „nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, a tylko w tych małych - tj. domach pomocy społecznej lub ośrodkach leczniczo-opiekuńczych.

Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy, bo w takim przypadku mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła

- podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz także

Zaznaczył, że obecne działania rządu nakierowane są na zwalczanie ognisk zachorowań m.in. w szpitalach lub DPS-ach. I podkreślił, że wciąż rosną moce przerobowe dotyczące testowania.

Dzisiaj w ciągu niecałej doby mamy wykonanych ponad 14,2 tys. testów. Bardzo nas to cieszy

- dodał.

RadioZET.pl/PAP