Zamknij

Kiedy koniec epidemii w Polsce? Naukowcy przedstawili wyliczenia

08.04.2020 13:01
Kiedy koniec epidemii w Polsce? Naukowcy przedstawili wyliczenia
fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK/Polska Press/East News

Szczyt zachorowań może nastąpić w dniach 21-24 kwietnia, a całkowita liczba potencjalnych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce osiągnie niecałe 2 tysiące - taką analizę przedstawił instytut badawczy w Waszyngtonie. Amerykańscy badacze mają też jednak dobre wiadomości dla naszego kraju. Czy koniec epidemii jest blisko?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe wyliczenia dotyczące epidemii koronawirusa przedstawił amerykański ośrodek badawczy Institute for Health Metrics and Evaluation, ufundowany przez Billa Gatesa. Wyodrębniono również dane statystyczne ws. sytuacji w samej Polsce – do tej pory, szczyt zachorowań prognozowano ok. 20 kwietnia, później rząd informował o możliwym przesunięciu się tego terminu do przełomu maja i czerwca.

Zobacz także

Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce osiągnie prawie 2 tysiące?

Jak jednak wynika z wyliczeń IHME, przyszłość może wyglądać nieco jaśniej. Szczyt epidemii Sars-CoV-19 – wg. amerykańskich badaczy – w naszym kraju ma przypaść na 21-24 kwietnia. Ośrodek prognozuje również, że cała epidemia pochłonie w Polsce życie prawie 2 tysięcy osób – obliczenia dotyczą dokładnie 1953 potencjalnych ofiar patogenu (choć liczba ta waha się od 1,2 do 3 tys.). W trakcie szczytu, należy spodziewać się nawet 104 ofiar śmiertelnych w ciągu jednego dnia.

Zobacz także

Ale – jak zaznaczają naukowcy – po tym okresie ma nastąpić wyraźny spadek liczby zachorowań, a tendencja malejąca ma się utrzymywać.

Zobacz także

Instytut z Waszyngtonu wyliczył również, że w Polsce nie zabraknie łóżek szpitalnych dla hospitalizowanych, respiratorów ani miejsc na OIOM-ach. Według przedstawionych statystyk, liczba zgonów z powodu Covid-19 w naszym kraju ma spadać do zera na przełomie maja i czerwca.

Czy należy w 100 procentach opierać się na tej analizie?

Czy powinniśmy zatem w 100 procentach ufać powyższej diagnozie? Nie. Pamiętajmy o tym, że każda tego typu analiza margines błędu. Naukowcy opierają się na modelach statystycznych i dotychczasowych doświadczeniach, związanych z pandemią – w przypadku koronawirusa, na tym etapie nie mamy pewności kiedy epidemia się zakończy.

IHME1
IHME2

źródło zdjęć: covid19.healthdata.org/poland

Kluczowe są nadchodzące dwa tygodnie – jeżeli obywatele Polski zastosują się do wprowadzonych obostrzeń i będą ich przestrzegać również w Wielkanoc, wówczas możemy mieć nadzieję na szybszy koniec obecnego paraliżu.

 

RadioZET.pl/Twitter/theguradian.com/o2.pl