Zamknij

Opóźnią znoszenie obostrzeń? Rząd: Polacy przestają nosić maseczki

11.05.2020 08:47
Piotr Müller
fot. PAP

Do wtorku, 12 maja, rząd ma wypracować założenia kolejnej fazy odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa - przekazał w Radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. Niewykluczone, że będą dwie ścieżki wychodzenia z obostrzeń – szybsza dla rejonów, które uporały się z epidemią i dłuższe obostrzenia dla tych, w których nie maleje liczba zakażonych (Śląsk).

Koronawirus w Polsce. Rząd szykuje się do przejścia w kolejny etap luzowania obostrzeń. Informacje w tej materii przekazał dziś w Polskim Radiu rzecznik rządu, Piotr Müller.

Rzecznik wskazał, że już obecne obostrzenia są daleko idące, więc nie było konieczności wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych. Domagała się tego opozycja.

Obywatele widzą, że wprowadzenie kolejnych obostrzeń, czy stanu wyjątkowego, to nie jest najlepszy pomysł, bo aktualne ograniczenia wystarczają, a wręcz stopniowo należy je znosić

- wyjaśnił.

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki?

Piotr Müller przyznał też, że niepokoi go zbytni optymizm wielu obywateli, którzy przestali nosić maseczki.

 Analizujemy zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a jest to warunek tego, abyśmy mogli zdejmować kolejne ograniczenia

– zapowiedział rzecznik rządu.

Dzisiaj i jutro zespół będzie analizował sytuację epidemiczną i liczbę ognisk, które się pojawiły, bo liczba zakażeń jest bardzo nierównomierna, jeżeli chodzi o poszczególne rejony kraju

- powiedział w Radiowej Jedynce Piotr Müller.

Odmrażanie gospodarki zależne od sytuacji?

Do tej pory w całym kraju wychodziliśmy z rządowych obostrzeń w sposób równomierny. Sytuacja stała się jednak zróżnicowana – są rejony, gdzie nie występują już nowe zakażenia, takie, w których pojawiają się pojedyncze przypadki, i takie, w których epidemia nie gaśnie. Nowy etap odmrażania ma dotyczyć gastronomii, ale też zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz organizowania wydarzeń sportowych (bez widzów). Możliwe, że ten etap opóźni się, z racji braku dyscypliny wielu Polaków.

- Niestety widać, że niektórzy przestali się stosować do obostrzeń i przestali nosić maseczki - wyjaśniał rzecznik rządu.

Zobacz także

Zaznaczył, że takie decyzje należy podejmować ostrożnie. - W Polsce epidemia wybuchła stosunkowo późno w stosunku do krajów zachodnich. A tam dopiero zaczyna się powolny proces odmrażania niektórych sektorów- wyjaśnił poseł PiS.

RadioZET.pl/Radiowa Jedynka