Zamknij

Kiedy zmniejszenie liczby zachorowań? Minister zdrowia odpowiada

19.10.2020 21:23
Adam Niedzielski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kiedy możemy spodziewać się zmniejszenia dziennej liczby zakażeń koronawirusem? Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, efekt mogą przynieść tylko rygorystyczne obostrzenia i ich przestrzeganie. Podkreślił jednak, że tak pozytywnego scenariusza nie należy się na razie spodziewać. - Myślimy tu raczej o perspektywie około dwóch tygodni - powiedział.

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo. W szpitalach brakuje miejsc dla chorych, placówki wzywają także do pomocy ochotników i wolontariuszy - ze względu na brak personelu. W poniedziałek odnotowano 7482 nowe przypadki SARS-CoV-2 w naszym kraju, kolejne 41 osób poniosło śmierć. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 183 248 osób, zaś 3614 chorych zmarło.

Codziennie obserwujemy kilkutysięczne, dobowe przyrosty zakażeń natomiast sam minister zdrowia twierdzi, że już za tydzień możemy spodziewać się nawet 20 tysięcy przypadków dziennie. Jak z kolei Adam Niedzielski przekonywał w Polsat News, w kwestii dalszego rozwoju epidemii bardzo dużo zależy od społeczeństwa.

W tym tygodniu nie należy spodziewać się zmniejszenia liczby zachorowań. Jeżeli bardziej rygorystyczne obostrzenia przyniosą efekt, to myślimy tu raczej o perspektywie około dwóch tygodni

Adam Niedzielski, minister zdrowia

- Zależy od tego, jak będziemy się zachowywali w ciągu najbliższych tygodni, czy będziemy utrzymywali dystans, nosili maseczki, przestrzegali obostrzeń – mówił. Dodał obostrzenia "nie są wprowadzane, żeby ograniczyć naszą wolność, tylko żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19".

Zobacz także

Szef MZ zaznaczył, że jeżeli bardziej rygorystyczne obostrzenia, wprowadzone od minionej soboty, zaczną działać, to – tłumaczył – "będziemy mieli do czynienia ze stopniowym spadkiem dynamiki wzrostu, a potem ze stabilizacją liczby zachorowań". Jak jednak wskazał, "w tym tygodniu tego wypłaszczenia nie należy się spodziewać".

Koronawirus w Polsce. Zmniejszenie liczby zachorowań? Niedzielski: w perspektywie 2 tygodni

- Jeżeli będzie się to poprawiało, to myślimy tu raczej o perspektywie około dwóch tygodni – powiedział Niedzielski.

Zadeklarował również, że "rząd i wszystkie podległe mu służby działają po to, żeby (...) dostarczać efektywne rozwiązania".

Zobacz także

- Ja w prognozach zachorowań na październik zakładałem, że w pierwszej połowie będzie około 3 tys. zachorowań dziennie i tak rzeczywiście było. Ale szczególnie przez ostatni tydzień mieliśmy do czynienia z liniowym przyrostem zachorowań – mówił minister zdrowia. Dlatego – wyjaśnił – potrzebna była reakcja, wprowadzenie obostrzeń i apele do społeczeństwa o ich przestrzeganie.

- To są bardzo ważne działania, które nie dotyczą tylko odpowiedzialności ministra zdrowia i rządu, ale żeby mieć pandemię pod kontrolą, to musimy się zachowywać odpowiedzialnie społecznie – przekonywał.

Zobacz także

W tym kontekście Niedzielski zauważył również, że coraz mniej osób neguje noszenie maseczek. Wyraził zadowolenie, że "liczba sceptyków, którzy nie wierzyli w skuteczność maseczek, się zmniejsza, a noszenie ich staje się coraz bardziej powszechnym społecznym standardem".

Zobacz także

Niedzielski zaznaczył także, że rząd "szykuje się na wszystkie możliwe scenariusze" związane z rozwojem epidemii. Wskazał m.in. na powoływanie tymczasowych szpitali oraz powiększanie bazy dostępnych łóżek.

Ale to nie łóżka leczą, tylko lekarze, personel medyczny – zauważył. I dodał, że jutro w Sejmie pojawi się pakiet rozwiązań, który ma ułatwić i umożliwić lepsze wykorzystanie tego personelu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Polsatnews.pl/PAP/Ministerstwo Zdrowia/Twitter