Zamknij

Ile osób tak naprawdę może uczestniczyć w wigilii? Niedzielski wyjaśnia

25.11.2020 16:41
Boże Narodzenie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Boże Narodzenie, wigilia i sylwester w tym roku będą wyglądały zupełnie inaczej. Rząd wprowadził limity osób, które mogą pojawić się na świętach w jednym gospodarstwie. W środę odniósł się do tego minister zdrowia Adam Niedzielski, który doprecyzował przepisy obowiązujące w tej kwestii.

Koronawirusem w Polsce ostatniej doby zakaziły się 15 362 osoby, a z powodu Covid-19 zmarło 674 chorych – co stanowi kolejny, ponury rekord w dobie obecnej epidemii. W ramach zmniejszenia transmisji wirusa rząd zdecydował się poszerzyć obostrzenia w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem.

Zobacz także

Niedzielski: na świętach oprócz rodziny może być dodatkowe 5 osób

Kontrowersje budzi limit osób, które mogą uczestniczyć np. we wspólnej wigilii. Komunikat w tej sprawie został opublikowany już na rządowej stronie gov.pl, jednak w trakcie środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski szczegółowo wyjaśnił, jakie zasady obecnie obowiązują. Minister zdrowia został poproszony o doprecyzowanie informacji na temat ograniczeń podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, był także zapytany o planowane ograniczenia na sylwestra

Jeżeli chodzi o święta, to przyjęliśmy takie rozwiązanie, że oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do kameralnego, w gronie najbliższej rodziny spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę już ostatnie święta, które musimy spędzać w ten sposób.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Niedzielski wskazywał, że w minionym tygodniu został opublikowany "pakiet regulacyjny", który pokazuje, co będzie się działo w ciągu czterech tygodni od 28 listopada do 27 grudnia, a także projekty rozporządzeń, które będą miały zastosowanie w zależności od tego, jaka będzie dzienna liczba zachorowań. - Kolejna decyzja, którą podejmiemy będzie podejmowana przed świętami i ona będzie definiowała, co będziemy po świętach robili, a to wszystko zależy od tego, jakie będzie natężenie pandemii, jaki będzie przebieg i przede wszystkim ta dzienna liczba zachorowań - mówił.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVN24/Ministerstwo Zdrowia/Twitter