Zamknij

Doradca premiera: ten tydzień decydujący, liczba zakażeń powinna spadać

23.11.2020 20:56
prof. Andrzej Horban
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Najbardziej decydujący jest obecny tydzień. Liczba zakażeń powinna spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze - powiedział w poniedziałek główny doradca premiera ds. Covid-19, profesor Andrzej Horban.

Koronawirusem w poniedziałek w Polsce zakaziło się kolejne 15 002 osób - jest to najmniej od 26 października. Zmarło 156 osób – podało  Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 876 333 przypadki Covid-19. Zmarło 13 774 chorych.

Na antenie TVP Info doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban pytany był o stan epidemii w Polsce. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem sytuacji nie jest liczba osób z dodatnim wynikiem testu, ale liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. - Najważniejsza jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, czyli liczba zajętych respiratorów. To jest miarą rzeczywistego rozmiaru epidemii, ponieważ to są twarde dane - zaznaczył lekarz. Prof. Horban zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska była na tzw. plateau - ponad 20 tys. osób zakażonych dziennie.

Naszym zmartwieniem było, żeby nie było więcej, żeby liczba hospitalizowanych nie przekroczyła liczby dostępnych łóżek. W tym momencie, kiedy mamy tyle samo, a nawet z lekkim spadkiem, być może już jesteśmy na krzywej opadającej

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. Covid-19

Odnosząc się do zachowań obywateli prof. Horban zwrócił uwagę, że coraz więcej osób zamiast maseczek nosi różnego rodzaju zasłonki. One, jak podkreślił - przed niczym nas nie chronią. Pytany o rekomendacje na święta Bożego Narodzenia główny doradca premiera ds. Covid-19 powiedział, że "na pewno nie będą to normalne święta i normalny sylwester, bo ta epidemia w ciągu miesiąca nie ma szans na wygaśnięcie".

Doradca premiera ds. Covid-19: jak będzie 15 tys. zakażeń to już jest dobrze

Na razie jest jeszcze dużo czasu. Jeżeli liczba nowo zdiagnozowanych przypadków będzie malała - dojdzie do kilku tysięcy dziennie, to już jesteśmy w domu, ale bardzo trudno jest prorokować. Wszystko zależy od zachowania się ludzi - powiedział prof. Horban. Podkreślił, że najbardziej decydujący jest obecny tydzień. - Powinno spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze - oświadczył.

Zobacz także

Pytany o inny scenariusz, prof. Horban wyjaśnił, że większe ograniczenia powinny być konsultowane ze społeczeństwem. - Trzeba przekonać ludzi do konieczności tego typu ograniczeń - zaznaczył. Dodał, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, ponieważ najtrudniej przechodzą infekcję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RaioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/Twitter/TVP Info/PAP