Obserwuj w Google News

Ekspert: w okolicach majówki czeka nas dużo zgonów Na Covid-19. "Efekt świąt"

PAP
2 min. czytania
10.04.2021 14:56
Zareaguj Reakcja

W okolicach majówki możemy odnotować jeszcze sporo zgonów na Covid-19. Będzie to związane z opóźnionym efektem wysokiej liczby zachorowań w okolicach Wielkanocy - uważa prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Koronawirus w Polsce
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Ostatniej doby zdiagnozowano w naszym kraju 24 856 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Poinformowano także o 749 zgonach z powodu Covid-19 bądź chorób współistniejących.

Najwięcej dziennych zakażeń wykryto dotychczas 1 kwietnia - 35 251 nowych przypadków. Natomiast najwięcej zgonów w epidemii do tej pory przyniósł czwartek - 8 kwietnia. MZ podało wtedy informację o 954 zgonach. O komentarz do bieżących danych epidemicznych został przez Polską Agencją Prasową poproszony dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Koronawirus w Polsce. Sutkowski: w ok. majówki czeka nas dużo zgonów

- O takich danych mówiłem od tygodnia, czyli o tym, że będzie zmniejszała się liczba nowych przypadków zakażeń, a liczba zgonów utrzyma się na wysokim poziomie - powiedział, dodając, że ten ostatni parametr to wynik wysokiej liczby zachorowań między 25 marca a 2 kwietnia i "ogromnych pików zakażeń". 

Redakcja poleca

Zdaniem dr Sutkowskiego tendencja taka powinna się utrzymać. Z drugiej strony będzie ona rzutować na pracę ochrony zdrowia. Podkreślił też, że może warto przy okazji pomyśleć o tym, że personel medyczny również chciałby wyjechać na majówkę.

Widać, że wszyscy się do niej już szykują, ale może warto też pomyśleć, że wszyscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki też chcieliby pojechać na majówkę? Co zrobiliby ludzie, gdybyśmy my wybrali się na majówkę? - dr Michał Sutkowski

Równocześnie zaznaczył, że w przyszłym tygodniu w statystykach widoczny będzie "efekt zachorowań w czasie świąt", co przełoży się na to, że w okolicach majówki odnotujemy dużo zgonów.

RadioZET.pl/PAP