Zamknij

Ekspert: Koniec pandemii koronawirusa w maju lub czerwcu 2021

24.10.2020 15:50
Koronawirus w Polsce
fot. Zbyszek Kaczmarek /REPORTER

Kiedy zakończy się pandemia koronawirusa? W ocenie specjalisty chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernesta Kuchara "obecne efekty walki z koronawirusem zaobserwujemy dopiero po 2 tygodniach, a końca obecnej fali pandemii możemy wypatrywać w maju lub czerwcu przyszłego roku".

Koniec obecnej fali pandemii koronawirusa dopiero w maju lub czerwcu 2021 roku? Tak uważa specjalista chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar. - Najważniejsze jest to, aby nie zablokował się system opieki szpitalnej nad chorymi na COVID-19 – podkreślił w rozmowie z PAP.

„Na sporą liczbę wykrytych zakażeń ma wpływ ogromna liczba wykonanych testów” – zauważył. „Natomiast znacznie bardziej istotne jest, ile osób z powodu COVID-19 przebywa w szpitalach, ile osób jest podłączonych pod respiratory, ile osób umiera. To są krytyczne wartości” - zwrócił uwagę Kuchar.

Koniec pandemii koronawirusa w maju lub czerwcu 2021?

Najważniejsze – zdaniem eksperta – jest odpowiednie przygotowanie i doposażanie szpitali. „To jest to wąskie gardło systemu” – podkreślił.

„Cały problem z koronawirusem polega na tym, że jest to patogen na tyle zjadliwy, iż chorzy w znacznie większym odsetku niż przy innych wirusach układu oddechowego wymagają pomocy szpitalnej, włącznie z pobytem na oddziałach intensywnej terapii” – zaznaczył dr Kuchar.

Zobacz także

„Przy wielu zachorowaniach, SARS-CoV-2 może nam zablokować system ochrony zdrowia. A relatywnie najmniej jest łóżek i stanowisk na oddziałach intensywnej terapii” – podkreślił.

Zobacz także

„W związku z okresem wylęgania choroby zakaźnej, efekty działań widzimy z opóźnieniem, w przypadku nowego koronawirusa, z jedno lub dwutygodniowym opóźnieniem" – zauważył ekspert

Koronawirus w Polsce. Ekspert: efekty obostrzeń za dwa tygodnie

„Dwa tygodnie od wprowadzenia pierwszych poważniejszych obostrzeń powoli mijają, miejmy nadzieję, że efekty będą zauważalne. A na efekty obostrzeń, które teraz wprowadzono poczekamy kolejne dwa tygodnie” – dodał.

Zobacz także

Nawet jednak, jeżeli jesienią czy zimą zachorowań wymagających hospitalizacji będzie mniej, nie będzie to jeszcze oznaczać, że koronawirus został pokonany - podkreślił.

„Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku, tak jak w tym roku, kiedy spadek zachorowań notowaliśmy późną wiosną” – powiedział PAP dr Kuchar.

RadioZET.pl/ PAP