Zamknij

GIS kontroluje przestrzeganie nowych obostrzeń. Grożą wysokie kary

08.08.2020 09:54

Koronawirus w Posce.Od sobotniego poranka rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych” i "żółtych” ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych” regionów – poinformował rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

Komunikat GIS przy rondzie Dmowskiego/Warszawa
fot. Piotr Molecki/East News

Koronawirus w Polsce. Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazał, że w poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tysięcy kontroli. Były to niejako kontrole "przy okazji", które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu

- poinformował Bondar. Rozpoczęte w sobotę kontrole – jak wyjaśnił - są dedykowane wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania Covid-19.

Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji

- podkreślił.

Kontrolowane – jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.

Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji

- zaznaczył.

GIS kontroluje przestrzeganie nowych obostrzeń

Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.

Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać

– zaznaczył.

Resort podał w piątek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 809 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W czwartek MZ informowało o 726 nowych zakażeniach, w środę o 640, we wtorek o 680, a w poniedziałek o 575.

Zobacz także

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Zobacz także

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Zobacz także

Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP