Zamknij

Kiedy otwarcie granic? Jest możliwa data

28.05.2020 09:32
Kiedy otwarcie granic? Jest możliwa data
fot. Mateusz Grochocki/East News

Koronawirus w Polsce. Kiedy nastąpi otwarcie granic? Coraz więcej Polaków zadaje sobie to pytanie. W czwartek rano możliwy termin podał wiceminister Artur Soboń.

Koronawirus na całym świecie spowodował paraliż ruchu lotniczego. W Polsce coraz częściej mówi się o otwarciu granic, ale dotychczas nie podawano żadnej konkretnej daty. Możliwy termin podał w czwartek wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Artur Soboń.

Pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic podkreślił, że jest to pytanie do premiera Morawieckiego "po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać".

Soboń ocenił, że mogłoby to być 15 czerwca.

Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek - mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłaby (...) odżyć

- powiedział.

Zobacz także

Przyznał, że bez prowadzenia operacji lotniczych biznes lotniczy jest dzisiaj "w dużo trudniejszej sytuacji, diametralnie różnej" niż przed pandemią".

Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych

 - przypominał.

Kiedy otwarcie granic?

Wiceminister podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych - "stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach".

Zobacz także

Zaznaczył, że przed koronawirusem LOT był w dobrej sytuacji.

Dzisiaj, tak jak każda inna linia lotnicza, jest w sytuacji dużo trudniejszej

- wskazał.

Zobacz także

Pytany o poziom rządowej pomocy finansowej dla LOT-u odpowiedział, że "jeśli będzie potrzeba, taka pomoc zostanie uruchomiona".

Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają

 - zaznaczył.

Myślę, że od 1 czerwca możemy już ruszyć z pomocą dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej

- powiedział. Przypomniał, że w ramach Tarczy Finansowej na rynek trafiło ponad 37 miliardów złotych w ramach pomocy dla przedsiębiorstw.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio