Zamknij

Minister zdrowia: zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie

13.10.2020 07:34
Minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. PAP

Mając kontakt z seniorem, brak maseczki jest totalną nieodpowiedzialnością. Zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie. Jeśli nie będzie tego mechanizmu, przyrosty zakażeń będą bardzo duże - ostrzegł w rozmowie z "Super Expressem" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce wciąż niestety ma się "dobrze". W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 4394 przypadki zakażenia, poinformowano także o śmierci 35 osób. Ogólna liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce przekroczyła już 130 tysięcy osób, a liczba ofiar śmiertelnych jest już wyższa niż 3 tysiące.

Niedzielski: zdjęcie maseczki to jak odcięcie hamulca w samochodzie

Adam Niedzielski, minister zdrowia, udzielił w tym temacie wywiadu dla "Super Expressu". Nawoływał w nim do przestrzegania restrykcji dotyczących m.in. noszenia maseczek ochronnych. Jego zdaniem, to, co mówią posłowie Konfederacji i tzw. antymaseczkowcy, można zdefiniować jako „nawoływanie do odcięcia hamulców”.

Zobacz także

Na uwagę, że nawoływanie przez polityków do noszenia maseczek i pojawiające się w mediach ich zdjęcia bez maseczek powodują niespójność przekazu, szef MZ stwierdził, że przedstawiciele rządu powinni być spójni i konsekwentni.

- To kwestia wiarygodności. Jednak widzę też drugą stronę, czyli polowanie na polityka, który na moment zsunął maseczkę z ust i nosa, aby np. zjeść albo np. zrobił to na wolnym powietrzu - gdy jeszcze była taka możliwość, albo też w miejscu pracy, przy zachowaniu dystansu, gdzie miał do tego prawo - zauważył Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: wszyscy w resorcie chodzimy w maseczkach

Przyznał jednocześnie, że nie dziwi się ludziom, że czują się zakłopotani widząc, iż niektórzy politycy nie są spójni w swoim działaniu. - W Ministerstwie Zdrowia podjęliśmy decyzję, by wszyscy pracownicy resortu chodzili w maseczkach - bez względu na sytuację.(...) Chcemy dawać przykład - zaznaczył. Odnosząc się natomiast do zarzutów, że nie ma żadnej strategii walki z epidemią, Niedzielski stwierdził, że walka z pandemią nie będzie odbywała się w uporządkowanych warunkach.

Zobacz także

- Jeżeli ktoś się spodziewał, że przejdziemy w całkowicie uporządkowany sposób przez taką skalę zachorowań, z jaką mamy do czynienia obecnie, to było to myślenie nielogiczne. Zwróćmy uwagę na walkę z koronawirusem innych państw, których systemy ochrony zdrowia oceniane są jako jedne z lepszych. Jesteśmy w sytuacji, gdy toczymy trudną bitwę - podkreślił w rozmowie z "SE". 

Zobacz także

Grzegorz Puda
0

Stąd też - jak mówił - jego resort zdecydował się na modyfikację walki z epidemią. - Pierwsza diagnoza pokazywała, że nałożenie się sezonu grypowego i infekcji koronawirusa będzie głównym wyzwaniem – myśleliśmy tu o prawidłowej selekcji pacjentów z różnymi zakażeniami. Okazuje się, że głównym wyzwaniem staje się jednak sama skala zachorowań na koronawirusa. Dokonujemy więc redefinicji - powiedział szef resortu zdrowia.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP