Zamknij

Minister zdrowia: przed nami krytyczny tydzień. "Scenariusz gorszy od czarnego"

23.10.2020 16:52
Koronawirus w Polsce
fot. PAP/Mateusz Marek

Przed nami krytyczny tydzień, w tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii - oznajmił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirusem w Polsce zakaziło się już 228 318 osób, 4172 zmarły z powodu Covid-19. W czwartek podczas konferencji prasowej dotyczącej nowych obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że najbliższy tydzień będzie dla Polski decydujący.

Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się, czy epidemia będzie eskalować. Jeżeli tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, to w przyszłym tygodniu dzienna liczba zachorowań dojdzie do 20-25 tysięcy

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Przed nami krytyczny tydzień, w tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni - mówił Niedzielski.

Minister dodał, że w tej chwili spełniają się czarne scenariusze, które mówiły tydzień temu, że liczba zachorowań dojdzie do 15 tysięcy.

Zobacz także

Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu (...) będziemy narażeni na ryzyko 20-25 tysięcy dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już gorszy od czarnego - stwierdził.(

Niedzielski: służba zdrowia na razie zachowuje wydolność

Nasza służba zdrowia cały czas na razie zachowuje wydolność, zachowuje sprawność operacyjną - mówił Niedzielski na konferencji prasowej w KPRM.

Wskazał, że "oczywiście pojawiają się różne pojedyncze historie, ale jesteśmy w bardzo trudnym czasie i te historie muszą się pojawiać".

Zobacz także

Reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu. Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować ten dalszy rozwój pandemii - podkreślił.

Szef MZ zaznaczył, że rząd wraz z ministerstwem zdrowia wykonuje wszystkie możliwe działania, które dotyczą rozbudowy infrastruktury szpitalnej. Wskazał tu na ciągłe poszerzanie bazy łóżek, przekształcanie szpitali powiatowych w covidowe oraz - mówił - zajmowanie "kolejnych oddziałów internistycznych w dużych szpitalach".

Przypomniał również, że w czwartek ogłoszone zostało wzmocnienie bazy łóżek covidowych łóżkami z sektora prywatnego o dodatkowy tysiąc.

Zobacz także

Stawiamy też szpitale tymczasowe, które, jak planujemy, powiększą nam infrastrukturę łóżkową o 5 tysięcy - dodał Niedzielski.

Przypomnijmy, że od soboty cała Polska będzie czerwoną strefa, w której obowiązują nowe obostrzenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP/Ministerstwo Zdrowia/Twitter