Zamknij

MZ zapowiada masowe testy na koronawirusa w trzech województwach

21.11.2020 18:31
Testy przesiewowe na koronawirusa w 3 województwach
fot. Lukasz Kalinowski/East News, badania przesiewowe dla górników, maj 2020

Rząd przygotowuje się do masowego testowania na obecność koronawirusa w trzech województwach Polski. - Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wyznaczeniu trzech województw dl badania przesiewowego. Masowe testy na koronawirusa organizowano już latem na Śląsku, kiedy ogniska zakażeń pojawiły się w kopalniach i rodzinach górników.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał w sobotę w Radiu ZET, że rząd przygotowuje się do badań przesiewowych w kilku województwach. Szczegóły ogłosił na konferencji prasowej już kilka godzin później szef resortu, Adam Niedzielski

Zobacz także

Masowe testy na koronawirusa w trzech województwach. Rząd zdecydował

- Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi. Jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać – powiedział minister Niedzielski. I dodał: „Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk”.

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister zdrowia wspomniał też, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez MZ ws. weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Choć zapewnił, że wychwycone różnice w wynikach "nie miały wpływu na ogólne wyliczenia w skali kraju', to zapowiedział zmiany personalne - dymisje w sanepidzie.

RadioZET.pl/PAP