Zamknij

Koronawirus. W Małopolsce zmarł najstarszy pacjent z Covid-19. Miał 101 lat

16.10.2020 13:03
Koronawirus
fot. Alexei Danichev/SPUTNIK Russia/East News

W Małopolsce zmarł najstarszt pacjent z koronawirusem – to 101-latek z powiatu krakowskiego. Mężczyzna miał choroby współistniejąc. Według ostatnich danych w Małopolsce zanotowano najwięcej w kraju nowych zakażeń – 1105.

Koronawirus w piątek 16 października został potwierdzony u kolejnych 7705 osób. Zmarło też 132 chorych – to najwięcej od początku epidemii – podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych akażeń koronawirusem zanotowano w województwie małopolskim – 1105. To mniej niż poprzedniej doby, kiedy w regionie zanotowano 1305 nowych zakażeń.

Koronawirus w Małopolsce. 101-letni pacjent nie żyje

Biuro prasowe wojewody małopolskiego poinformowało o 24 zmarłych minionej doby. Wśród nich był 101-letni mężczyzna z powiatu krakowskiego. Miał choroby współistniejące. To najstarszy jak dotąd w Małopolsce zmarły pacjent z koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji mężczyzna zmarł w szpitalu Narutowicza w Krakowie. Wcześniej najstarszymi ofiarami koronawirusa były dwie 97-latki, jedna z Krakowa, druga z powiatu bocheńskiego.

Zobacz także

Najwięcej ofiar śmiertelnych z minionej doby pochodzi z Nowego Sącza i powiatów: oświęcimskiego i nowosądeckiego (po cztery osoby). Spośród 1105 nowo zakażonych osób 54 trafiły do szpitala. Biuro prasowe powołując się na dane sanepidu, zwróciło uwagę na liczbę ozdrowieńców z minionej doby – 655, w tym najwięcej chorych wyzdrowiało w Krakowie – 427.

W Krakowie także notuje się największą liczbę nowych przypadków w województwie – minionej doby wyniosła ona 269. W mieście od soboty obowiązuje czerwona strefa. Od początku pandemii w Małopolsce zakażenie potwierdzono u 20 821 osób, z czego 12 369 wyzdrowiało, a 305 zmarło

Czerwona strefa od 17 października. 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich

W czerwonej strefie, czyli obszarze z największymi restrykcjami, od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Zgodnie z nowymi restrykcjami, od soboty 17 października, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać w godz. 6.00-21.00. Po godzinie 21 będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos. Kolejnym obostrzeniem jest to, że tylko co drugi stolik w restauracji czy barze będzie mógł być zajęty. Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obostrzenia dotyczyć będą również przemieszczania się transportem publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Zobacz także

Kolejnym nowym obostrzeniem - dotyczącym jednak tylko czerwonej strefy - są restrykcje w handlu. W sklepach od soboty będzie mogło przebywać do pięciu osób na jedną kasę. Od czwartku obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP