Zamknij

Szczyt zakażeń jednak się przesunie. Nowa prognoza dla Polski

08.04.2020 18:42
Koronawirus w Polsce. Nowa prognoza: Szczyt zachorowań się przesunie
fot. MAREK LASYK/REPORTER, ExMetrix

W Polsce szczyt zakażeń koronawirusem sięgnie 9 tysięcy przypadków i prawdopodobnie przesunie się o kilka dni. Dobra wiadomość jest taka, że może być on łagodniejszy niż wcześniej zapowiadano - wynika z najnowszej prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix.

Szczyt zachorowań na Covid-19 jest jeszcze przed nami – co do tego wszyscy są zgodni. Jak mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, na razie nie da się odpowiedzieć na pytanie, kiedy epidemia wygaśnie. – Może w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku – powiedział w rozmowie z WP. Dodał jednak, że z najnowszych wyliczeń wynika, że szczyt epidemii nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Zobacz także

Podobną prognozę przedstawiła w środę spółka ExMetrix, zajmująca się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Firma przewiduje, że szczyt zakażeń sięgnie w naszym kraju około 9 tys. potwierdzonych testami przypadków.

Co ciekawe, w stosunku do poprzedniej prognozy maksimum epidemii przesunęło się o kilka dni - z 20 kwietnia w okolice 25 kwietnia br.

Najnowsza aktualizacja modelu prognostycznego ExMetrix dla rozwoju Covid-19 wskazuje na minimalnie łagodniejszy wzrost liczby wykrywanych zakażeń

- podkreślają przedstawiciele firmy w komunikacie, dodając, że jest to związane "z aktualizacją modelu o dokładniejszą prognozę temperatury (pogoda będzie nieco lepsza niż wcześniej zakładano) oraz utrzymującą się na dość wysokim poziomie liczbę testów potrzebną do wykrycia jednego zakażenia".

Koronawirus-POL-po06042020-reest-newORIGINAL-MODEL-1-1024x583
fot. exmetrix.com

We wcześniej prognozie przewidywano, że w ciągu doby najwięcej może być ok. 400-500 nowych przypadków. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 7 kwietnia br. było w naszym kraju 435 nowych infekcji, 6 kwietnia – 311, a 5 kwietnia – 475. - Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie Wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią – twierdzi Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/exMetrix